NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ZOBOWIĄZANIA POLSKI WOBEC ZAGRANICY WYNOSZĄ JUŻ 104 PROC. PKB

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Zobowiązania Polski wobec zagranicy wynoszą już 104 proc. PKB

  
MareczekX5
24.09.2012 22:32:27
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Administrator 

Posty: 7596 #1016198
Od: 2012-7-24
Według wyliczeń NBP zadłużenie zagraniczne Polski powiększa się w bardzo szybkim tempie, a stosunek aktywów polskich za granicą do zobowiązań Polski wobec zagranicy należy do jednych z najbardziej niekorzystnych w Europie.

Raport NBP został zapowiedziany przez “Obserwatora Finansowego”, który jest pismem i portalem prowadzonym przez bank centralny. Pisze on, że w związku z kryzysem następuje coraz szybszy odpływ kapitału z peryferyjnych gospodarek, takich jak Polska.

Wyliczenia NBP dotyczą całej gospodarki, a nie tylko zadłużenia państwa. To zadłużenie wyraża się we wskaźniku międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto. To wynik jaki powstaje po odjęciu pasywów, czyli zobowiązań międzynarodowych, od posiadanych aktywów zagranicznych.

Pozycja inwestycyjna Polski jest głęboko ujemna. W końcu I kwartału 2012 r. wynosiła ona minus 245 mld euro. Polskie aktywa Eurostat szacuje na 143,4 mld euro, a pasywa na 388,4 mld euro. Dla porównania, polski produkt krajowy brutto w ubiegłym roku wyniósł 370 mld euro licząc według metodologii Eurostatu. To oznacza, że zobowiązania wobec zagranicy wynoszą już ponad 104 procent produktu krajowego.

Nie tylko Polska ma poważne problemy. W Czechach wskaźnik zobowiązań wobec zagranicy wynosi on 115 proc PKB, na Węgrzech 180 proc., a w Grecji i Hiszpanii jest jeszce wyższy.

Polska sytuacja jest jednak gorsza niż innych krajów, jeżeli weźmie się pod uwagę posiadane przez Polskę aktywa. Pozycja inwestycyjna netto Polski wynosi minus 66 proc. PKB, a Czech minus 51 proc. Polska ma stosunkowo niewielkie aktywa zagraniczne przy szybko rosnących zobowiązaniach. W relacji do PKB gorszą od Polski (bardziej ujemną) pozycje międzynarodową mają tylko Łotwa, Irlandia, Hiszpania, Grecja, Bułgaria, Cypr, Węgry i Portugalia.

Oprac. Mad, obserwatorfinansowy.pl
http://rebelya.pl/
_________________
http://www.youtube.com/user/MareczekX5?feature=mheehttp://praca-za-prace.iq24.pl/default.asp
  
yoko
24.09.2012 22:47:29
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 43 #1016215
Od: 2012-7-19
Te ratingi, słupki, wykresy, pity, city i inne modyfikacje łekonomiczne nadają się do wora a wór obciążyć i do rzeki cisnąć.
My się na to PObożnie zgadzamy i słuchamy patrząc, jak Cygan w pizd-ziesiąt groszy. Przecież te łekonomisty to zgraja szubrawców wykarmiona na naszej piersi specjalnie szkolona dla zagmatwania prostych jak drut procedur!!!

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ZOBOWIĄZANIA POLSKI WOBEC ZAGRANICY WYNOSZĄ JUŻ 104 PROC. PKB

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny