NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » EUROPOSŁOWIE NIE MIELI ŚWIADOMOŚCI, ŻE POLACY DOSTAWALI KARĘ ŚMIERCI ZA RATOWANIE ŻYDÓW

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Europosłowie nie mieli świadomości, że Polacy dostawali karę śmierci za ratowanie Żydów

  
MareczekX5
02.01.2013 10:49:06
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Administrator 

Posty: 7596 #1125462
Od: 2012-7-24
Za: http://niszczsyjonizm.blogspot.com/2012/12/europosowie-nie-mieli-swiadomosci-ze.html
Obrazek
O pokazie w Brukseli i „drugim życiu” filmu „Historia Kowalskich” opowiada portalowi Fronda.pl jego reżyser Arkadiusz Gołębiewski w rozmowie z Jarosławem Wróblewskim.
We wtorek w jednej z sal Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbył się pokaz filmu „Historia Kowalskich”

Na pokaz przyszło ok. 100 osób, zarówno europosłowie, jak i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego innych krajów. Oprócz eurodeputowanych, o ile pamiętam, był któryś z wiceministrów rządu Clintona, który jest tam na placówce, ambasadorzy Ukrainy i Gruzji, środowisko żydowskie. Obok Konrada Szymańskiego europosła PiS, gospodarzem była przewodnicząca komisji pojednania historycznego.

Jak odebrano film? On jest dramatyczny, wzruszający. Jaka była reakcja widzów?

To jest świat dyplomatów, którzy są oszczędni w słowach, emocjach. Zdania są wyważone. Przyjęcie było jednak podobne jak w Polsce. Po pokazie zapanowała cisza. Trzeba było odczekać 3-4 minuty. Ten film przemówił do nich. Dyskusja trwała jakieś 40 minut. Pytano o skalę polskiej pomocy dla Żydów. Myślę, że przebiło się to, że w Polsce za ukrywanie Żydów była śmierć. Tej świadomości europosłowie nie mieli. Pytano nas również o to, czy rodziny Polaków pokazanych w filmie, którzy zginęli, ratując Żydów, otrzymali medal Sprawiedliwych wśród narodów świata? Wytłumaczyliśmy, że nikt z tych trzydziestu paru osób go nie otrzymał, bo nikt nie przeżył, kto miałby się o to upomnieć. Żydowscy świadkowie nie żyją, więc my się o nich upomnieliśmy. Liczba Polaków, którzy poświęcili podczas wojny swoje życie, nie została do końca oszacowana.


Pokaz filmu w Brukseli to element szerszego projektu?

Tak. Wywołanie tego tematu w Brukseli rozłożono na kilka tygodni, jednym z nich był pokaz filmu. Konrad Szymański rozesłał kilkakrotnie maile do tysiąca europosłów. Oni już wiedzą o tym, o filmie o poświęceniu życia, bo jest tam opisana historia. W Europarlamencie jest bardzo wiele plakatów informujących o tym wydarzeniu. Ponad 1000 kopii filmu zostanie później rozesłanych do eurodeputowanych, a także innych ważnych instytucji, jak np. NATO. Film ma tłumaczenie w sześciu językach. Poszedł w świat.

Młodzież przymusowo ma chodzić do kina na „Pokłosie”. Czy jeśli do was ktoś by się zgłosił z prośbą o projekcję tego filmu np. w szkole, to jesteście otwarci - ty i Maciej Pawlicki - na przyjazd i dyskusję?

Oczywiście. Wiele osób się teraz zgłasza i pyta o premierę filmu. To faktycznie była europejska premiera, choć film został zrealizowany na przełomie 2008/2009 roku. Na premierze w Warszawie była obecna Maria Kaczyńska i Władysław Stasiak, którzy wręczali medale rodzinom zamordowanych Polaków. Film miał wiele pokazów na festiwalu w Sapporo czy na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Były dwie emisje w TVP, trzecia będzie w poniedziałek 3 grudnia w TVP 1 o godz. 22.20. Ten film funkcjonuje.

Mogę podać kontakt telefoniczny do ciebie, jeśli ktoś chciałby zorganizować pokaz filmu i dyskusję w swoim mieście?

Tak, my z Maćkiem Pawlickim jesteśmy otwarci na takie spotkania. Maciek niedawno wrócił z pokazu z okolic Tykocina. Siłą filmu jest to, że jest prawdziwy, ma udokumentowane fakty. Tam jest rekonstrukcja wydarzeń zagrana przez aktorów i świadkowie. Cieszy nas, że ten film się nie starzeje. Jest ciągle aktualny.

Takich historii jest wiele. Myślisz o kolejnym filmie o tej tematyce?

Myślę, mamy już gotowy scenariusz filmu fabularnego. To jest hollywoodzka wojenna historia o relacjach polsko-żydowskich na kanwie wielkiej miłości. Ona się wydarzyła naprawdę. Jest to jednak zawsze kwestia pieniędzy. Przypomnę, że my dostaliśmy na „Historię Kowalskich” z PISF tylko 200 tys. zł, podczas gdy „Pokłosie” zostało dofinansowane przez nich w wysokości 3,5 mln. Należy sobie życzyć, aby nie bano się inwestować w takie filmy.

Kontakt do Arkadiusza Gołębiewskiego: 601 594 999

Rozmawiał Jarosław Wróblewski

Za: http://www.fronda.pl/

_________________
http://www.youtube.com/user/MareczekX5?feature=mheehttp://praca-za-prace.iq24.pl/default.asp
  
MareczekX5
02.01.2013 10:50:22
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Administrator 

Posty: 7596 #1125464
Od: 2012-7-24
Pawlicki dla Fronda.pl: „Pokłosie” a „Historia Kowalskich”? Pokazaliśmy prawdziwą historię, ale jest ona niechciana

Za: http://niszczsyjonizm.blogspot.com/2012/12/pawlicki-dla-frondapl-pokosie-historia.html

Obrazek

28 listopada odbędzie się w Parlamencie Europejskim pokaz filmu „Historia Kowalskich” o Polakach, którzy zostali spaleni w stodole za ratowanie Żydów podczas II wojny. - Polski Instytut Sztuki Filmowej dał na „Pokłosie” 3,5 mln, podczas gdy my dostaliśmy dofinansowanie w wysokości tylko 200 tys. zł – mówi portalowi Fronda.pl Maciej Pawlicki, reżyser filmu.
Europosłowie w Parlamencie Europejskim zobaczą w przyszłym tygodniu film jak Polacy ginęli za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej?

Zawsze chcieliśmy, aby film „Historia Kowalskich”, który zrobiliśmy razem z Arkiem Gołębiewskim był pokazany kręgom opiniotwórczym Europy Zachodniej. Projekcja w Parlamencie Europejskim chodziła nam już po głowie wcześniej. Zorganizował ją Konrad Szymański, europoseł PiS. W najbliższą środę 28 listopada odbędzie tam pokaz filmu i dyskusja. Wytłoczone zostały również płyty DVD dla europosłów z PE.

Czy „Historia Kowalskich” może być przeciwwagą dla kontrowersyjnego „Pokłosia”?

Ci europosłowie nie znają „Pokłosia”. Cieszę się, że poznają nasz film. Choć ciężko te filmy porównywać. To dwie różne formuły i rozmiary produkcji. „Pokłosie” to potężna produkcja, bardzo mocno sfinansowana z budżetu państwa. Polski Instytut Sztuki Filmowej dał na niego 3,5 mln, podczas gdy my dostaliśmy dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł, mimo że ubiegaliśmy się o więcej. Nasz film opowiada bardzo dokładnie o wydarzeniach, które miały miejsce w Ciepielowie. Opowiadali nam je świadkowie, którzy jeszcze wtedy żyli. To było weryfikowane przez relacje i przez dokumenty z IPN-u. To, co pokazuje reżyser „Pokłosia” jest jego dowolną impresją nawiązującą do różnych wydarzeń. O ukrzyżowaniu na drzwiach stodoły reżyser usłyszał i pasowało mu to do filmu, ale zdaje się, że to miało miejsce na Wołyniu i Polaków krzyżowali Ukraińcy.

„Pokłosie” ma też ogromną promocję...

Tak, nie tylko państwa. Dziś dowiedziałem się, że do liceów, w których uczą się moje córki przyszedł list z Urzędu Miasta, w którym nakazuje się, aby uczniowie poszli na ten film. To jest element świadomej polityki przymuszania do tylko takiego postrzegania historii Polski. Nasz film przebija się z wielką trudnością. Mimo, że pokazuje prawdziwą historię - to jest ona niechciana.

Rozmawiał Jarosław Wróblewski

Za: www.fronda.pl/

_________________
http://www.youtube.com/user/MareczekX5?feature=mheehttp://praca-za-prace.iq24.pl/default.asp

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » EUROPOSŁOWIE NIE MIELI ŚWIADOMOŚCI, ŻE POLACY DOSTAWALI KARĘ ŚMIERCI ZA RATOWANIE ŻYDÓW

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny