NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » RZEŹ ORMIAN TO LUDOBÓJSTWO. RZEŹ WOŁYŃSKA NIE. UCHWAŁY POLSKIEGO SEJMU

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Rzeź Ormian to ludobójstwo. Rzeź wołyńska nie. Uchwały polskiego Sejmu

  
MareczekX5
16.07.2013 10:48:53
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Administrator 

Posty: 7596 #1539377
Od: 2012-7-24
Za: http://historia.org.pl/2013/07/15/rzez-ormian-to-ludobojstwo-rzez-wolynska-nie-uchwaly-polskiego-sejmu/

Polski Sejm 19 kwietnia 2005 r. przez aklamację, czyli jednogłośnie przyjął uchwałę w 90. rocznicę rzezi ormiańskiej. Nazwał ją wprost ludobójstwem, a nie czystką etniczną o znamionach ludobójstwa jak to było w przypadku rzezi wołyńskiej.

Obrazek
Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej we Wrocławiu / fot. Stanislaw Kosiedowski, CC-BY-SA-3.0„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd ofiarom ludobójstwa popełnionego na ludności ormiańskiej w Turcji podczas Pierwszej Wojny Światowej. Pamięć o ofiarach tej zbrodni i jej potępienie jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości, wszystkich państw i wszystkich ludzi dobrej woli” - głosiła treść uchwały.

Uchwale towarzyszyło także uzasadnienie, w którym przypomniano o śmierci około półtora miliona Ormian. Nazwano ją pierwszym aktem ludobójstwa w XX w.

„Polska jednak ma tutaj powinność szczególną. Historia mocno związała nasze narody, czego świadkami jest społeczność Polaków-Ormian, która dała Polsce wybitnych ludzi Kościoła, artystów, polityków” - uzasadniano.

O ile w przypadku Ormian, którzy nie są państwem sąsiedzkim, posłowie nie mieli wątpliwości co do kwalifikacji takiego czynu, to w przypadku rzezi wołyńskiej było inaczej. W ówczesnych ławach sejmowych zasiadało 148 posłów SLD, 56 z PO, 45 z PiS, 40 z PSL, 32 z Socjaldemokracji Polskiej, 19 z LPR, pozostali należeli do różnych kół lub byli niezrzeszeni. Wielu z tych posłów zasiada nadal w parlamencie i głosowało odmiennie w przypadku obu projektów1 . Są to m.in. Tadeusz Iwiński, Ryszard Kalisz, Sławomir Nowak, Donald Tusk2.

W 1943 r. nacjonaliści ukraińscy zamordowali ok. 50-60 tys. osób tylko dlatego, że byli narodowości polskiej. Nie zważali, na wiek, płeć, wykształcenie. Mordowali. Relacje świadków mówią o okrucieństwie - „bijcie lachów by jak najbardziej cierpieli” - opowiadała w jednej z telewizji ocalała kobieta.

Mimo to posłowie głosami większości PO i niemalże całego Ruchu Palikota odrzucili poprawkę nazywającą tę zbrodnię ludobójstwem. Wbrew stanowisku m.in. IPN:

„W sprawie zbrodni ludobójstwa popełnionych na terenie województwa wołyńskiego w latach 1939–1945 przez nacjonalistów ukraińskich, a w szczególności dopuszczenia się zabójstw kilkudziesięciu tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci narodowości polskiej, znęcania się fizycznego, psychicznego nad członkami ww. grupy narodowej, zniszczenia lub kradzieży ich mienia, oraz stosowania innych represji i czynów nieludzkich w celu stworzenia warunków życia grożących im biologicznym wyniszczeniem bądź zmuszających do opuszczenia swoich siedzib i ucieczki z terenów województwa wołyńskiego tj. o przestępstwa z art. 118 § 1 i 2 kk.3″

Ormianie od lat na świecie skutecznie zabiegają o nazywanie ich traumy ludobójstwem. Uchwały o takiej treści przyjmowały parlamenty m.in. Unii Europejskiej, Francji, Włoch, Kanady, Rosji, Grecji, Argentyny, Urugwaju i Szwajcarii. Polski Sejm na taką uchwałę w przypadku swoich rodaków się nie zdecydował. Zadecydowała za to polityka lub polityczna poprawność. W efekcie stworzono dziwną konstrukcję, która tak naprawdę kojarzy się z orwellowską „nowomową”.

Podnoszono argument, że nazwanie zbrodni ludobójstwem przeszkodzi Ukrainie w wstąpieniu do Unii Europejskiej. Francja nie ma takich sentymentów w przypadku Turcji i jawnie domaga się uznania przez nich ludobójstwa Ormian, w przeciwnym wypadku nie zgodzi się na jej członkostwo.

Ponadto ja nie mam wątpliwości, że tego typu uchwała byłaby bez znaczenia w zderzeniu z twardą polityką. Jeśli Ukrainie będzie zależało na wejściu do struktur europejskich to dla nich nie będzie odgrywało roli, to czy polski parlament stwierdził w uchwale ludobójstwo, czy czystkę etniczną o jego znamionach. Jednak biorąc pod uwagę szacunek do pomordowanych lepszym wyjściem byłoby już niepodejmowanie żadnej uchwały, a pomodlenie się za ich dusze, niż nazywanie tej zbrodni „czystką etniczną o znamionach etnicznych”.

Posłowie PiS, SLD i Jerzy Budnik z PO głosowali w obu przypadkach identycznie [↩]
Zakładając, że wszyscy pojawili się wówczas w Sejmie. Na stronach sejmowych nie ma list archiwalnych głosowań. Stenogram z posiedzenia nie zawiera też list obecności: http://orka.sejm.gov.pl/StenoInter.nsf/0/8E037B08D72F29BFC1256FE800729808/$file/101-a-ksiazka.pdf [↩]
Tj. ludobójstwa. Art. 118 § 1. K.K. Kto, w celu wyniszczenia w całości albo w części grupy narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub grupy o określonym światopoglądzie, dopuszcza się zabójstwa albo powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu osoby należącej do takiej grupy, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. [↩]

_________________
http://www.youtube.com/user/MareczekX5?feature=mheehttp://praca-za-prace.iq24.pl/default.asp

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » RZEŹ ORMIAN TO LUDOBÓJSTWO. RZEŹ WOŁYŃSKA NIE. UCHWAŁY POLSKIEGO SEJMU

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny