NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PROWIZORKA CYFRYZACJI

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Prowizorka cyfryzacji

  
MareczekX5
30.07.2013 09:32:43
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Administrator 

Posty: 7596 #1555399
Od: 2012-7-24
Za: http://marucha.wordpress.com/2013/07/30/prowizorka-cyfryzacji/

Jeszcze w tym roku ruszy proces cyfryzacji radia. Na pierwszy ogień pójdzie nadawca publiczny. Co dalej? Nie wiadomo, bo brakuje jasnej strategii.

Po zakończeniu procesu cyfryzacji sygnału telewizji naziemnej przyszedł czas na cyfryzację radia. Jak zapowiedział w rozmowie z PAP Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, proces rozpocznie się od uruchomienia dwóch nadajników Polskiego Radia, którego cyfrowy sygnał dotrze do mieszkańców aglomeracji warszawskiej i katowickiej.

W ciągu 3-4 lat cyfrowe radio powinno być uruchomione w największych miastach Polski. Na razie cyfryzacja obejmie tylko nadawcę publicznego.

– Ustawa o radiofonii i telewizji zobowiązuje Polskie Radio do docierania z sygnałem do całego społeczeństwa. Tymczasem nadawanie ogólnokrajowe ma tylko Jedynka i Trójka, a Dwójka, która jest bardzo wartościowym programem, i Czwórka, która jest skierowana do młodzieży, mają zasięg niewielki. Jeżeli radio chce wypełniać zapisy ustawowe, a przede wszystkim dotrzeć do słuchaczy, musi wejść w proces cyfryzacji – wyjaśnił Dworak.

Jak dodał, nie da się tego uczynić na częstotliwościach analogowych. Już w tym roku Polskie Radio rozpocznie proces, bazując na własnych środkach. W 2014 r. KRRiT wesprze finansowo publicznego nadawcę.

Bez planów i strategii

Polskie Radio zamierza emitować w systemie cyfrowym 10 kanałów. To pięć już istniejących, funkcjonujący obecnie w internecie informacyjny kanał PR24 oraz stacja adresowana do dzieci i rodziców, stacja dla starszych odbiorców, kanał historyczny, a także kanał poświęcony nauce i technice.

Jednak to, jak będzie przebiegał cały proces cyfryzacji radia, pozostaje niewiadomą. Nie ma zatwierdzonych planów czy strategii działania ani nawet daty całkowitego wyłączenia analogowego radia. Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, sugerował dotąd jedynie, że powinien być to rok 2020. Wszystko jednak wskazuje na to, że tak jak w przypadku cyfryzacji telewizji, tak i tu potrzebna będzie odpowiednia ustawa.

– W przypadku radia cyfrowego nie ma konfliktu częstotliwości i uruchomienie nadajników cyfrowych nie powoduje technicznej konieczności wyłączenia radia analogowego. Jest za to problem finansowy, bo jeśli pojawi się nadawanie cyfrowe, to wzrośnie konkurencja na rynku radiowym i dotychczasowi ogólnopolscy nadawcy będą zmuszeni do tego, by równolegle nadawać sygnał analogowy i cyfrowy. A to kosztuje – mówi Barbara Bubula, poseł PiS, członek sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji.

W jej ocenie, brak określonych zasad cyfryzacji radia to poważny problem, który w przyszłości może prowadzić do konfliktów czy to biznesowych, czy to na tle społecznym, jak to miało miejsce w przypadku cyfryzacji telewizji naziemnej. Mimo tych doświadczeń w przypadku cyfryzacji radia podejmowane są działania metodą faktów dokonanych z pominięciem dyskusji publicznej, bez określenia wyraźnych zasad i programu cyfryzacji.

Szczegóły w październiku?

Na początek przydałaby się chociażby zaakceptowana przez komisję administracji strategia rządu w tym zakresie. Tymczasem są plany, że o sprawie komisja będzie dyskutować dopiero w październiku.

Zdaniem Barbary Bubuli, prezentacja jasnych reguł cyfryzacji jest ważna m.in. z uwagi na kwestie finansowe.

– Z jednej strony cyfryzacja jest wielką szansą, polegającą na tym, że pojawi się możliwość nadawania kilkudziesięciu ogólnopolskich programów radiowych, ale z drugiej strony pojawia się pytanie o to, kto to sfinansuje – wskazuje poseł.

Ciężar ten może być przeniesiony na nadawców, podatnika lub dojdzie do sytuacji, że z tych samych pieniędzy zbieranych z reklam będzie musiało utrzymać się o wiele więcej rozgłośni.

– Na Zachodzie rynek po kilku latach działania systemu cyfrowego wymuszał wyłączenie radia analogowego, bo nadawcy nie byli w stanie sprostać równoczesnemu nadawaniu w obu technologiach – tłumaczy Bubula.

To pokazuje, że istnieje niebezpieczeństwo, iż w pewnym momencie podjęta zostanie decyzja o wyłączeniu sygnału analogowego. Stąd też należy domagać się przedstawienia jasnej strategii działań.

– Dziś nie grozi nam techniczna konieczność wyłączenia sygnału analogowego, ale jasnego planu cyfryzacji nie ma – dodaje poseł.

Ten aspekt podnoszą też nadawcy komercyjni, którzy zwracają uwagę, że brak wyznaczonego terminu wyłączenia sygnału analogowego oznacza, iż przynajmniej przez pewien czas trzeba będzie jednocześnie płacić za nadawanie analogowe i cyfrowe.

Radio cyfrowe będzie nadawane w technologii DAB Plus. Technicznie cyfryzacja jest już możliwa, ale Emitel, który rozpowszechnia sygnał z nadajników, musiałby sam finansować to nadawanie. Dlatego proces musi być rozłożony na lata, a w pierwszej kolejności obejmuje duże miasta, gdzie można spodziewać się wpływów z reklam. Nie bez znaczenia jest tu też konieczność zaopatrzenia się słuchaczy w odpowiednie, cyfrowe odbiorniki.

Skompletują MUX-1

Wyłączenie sygnału telewizji analogowej nie zmieniło sytuacji Telewizji Trwam, której KRRiT wprawdzie przyznała miejsce na MUX-1, ale nadawca musi czekać na zwolnienie multipleksu przez TVP.

Rada ma jednak w tym tygodniu podjąć kolejne decyzje, przybliżające Fundację Lux Veritatis do celu. Mowa o wyborze kolejnych dwóch podmiotów, których programy o tematyce filmowej i edukacyjno-poznawczej znajdą się na MUX-1 obok Telewizji Trwam (kanał społeczno-religijny) i TV ABC (kanał dla dzieci).

Rada miała dokonać wyboru jeszcze w piątek, przed wakacjami parlamentarnymi, ale nie zdążyła. Odkładanie tej decyzji, choć nie dotyczy bezpośrednio Telewizji Trwam, może spowodować opóźnienia we wprowadzeniu jej na MUX-1, po zwolnieniu multipleksu przez TVP. Sęk w tym, że telewizja publiczna ma prawo nadawać na MUX-1 do 27 kwietnia 2014 r., a nowe podmioty uzyskają to prawo dopiero z dniem 28 kwietnia 2014 roku.

Jak mówi poseł Bubula, TVP przekroczyć terminu kwietniowego nie może, ale też „nikt jej nie może zmusić do wcześniejszego opuszczenia pierwszego multipleksu”.

– Tylko w razie dobrowolnej rezygnacji TVP prezes UKE będzie mógł dokonać rezerwacji częstotliwości dla Telewizji Trwam, umożliwiając jej nadawanie przed kwietniem 2014 roku – twierdzi poseł.

Opóźnianie decyzji KRRiT ma znaczenie, bo może zahamować proces wypełnienia MUX-1. – Nawet gdyby TVP chciała wcześniej zwolnić miejsce na MUX, to Urząd Komunikacji Elektronicznej nie będzie się spieszył z rezerwacją dla nowych podmiotów, jeśli będzie miał wnioski tylko od dwu zamiast od czterech z nich – podkreśla nasza rozmówczyni.

Marcin Austyn
http://naszdziennik.pl
_________________
http://www.youtube.com/user/MareczekX5?feature=mhee



http://praca-za-prace.iq24.pl/default.asp

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PROWIZORKA CYFRYZACJI

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny