NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » “STAY STRONG BROTHER”. KIBICE PAMIĘTAJĄ O JANUSZU WALUSIU.

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

“Stay strong brother”. Kibice pamiętają o Januszu Walusiu.

  
MareczekX5
20.09.2013 10:29:50
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Administrator 

Posty: 7596 #1604178
Od: 2012-7-24
Za: http://marucha.wordpress.com/2013/09/20/stay-strong-brother-kibice-pamietaja-o-januszu-walusiu/

Flaga przedstawiająca podobiznę Janusza Walusia zawisła na sektorze gości podczas czwartkowego meczu Ligi Europy pomiędzy Lazio Rzym a Legią Warszawa. Kibice warszawskiej drużyny okazali w ten sposób solidarność z przebywającym od ponad 20 lat w więzieniu w Pretorii polskim bohaterem Republiki Południowej Afryki.

Obrazek

Janusz Waluś to polski emigrant, który w 1981 wraz z rodziną osiadł w RPA, integrując się z tamtejszą białą ludnością – Burami. Poznając w Polsce na własnej skórze czym jest komunizm, postanowił zaangażować się w walkę z planami wprowadzenia tego ustroju w Republice Południowej Afryki, nawiązując współpracę z Partią Konserwatywną oraz Afrykanerskim Ruchem Oporu (AWB) założonym przez Eugene Terre’ Blanche’a.

Obydwa ugrupowania, z jakimi związał się Waluś, opowiadały się przeciwko rządzącej wówczas Partii Narodowej, która rozpoczęła procesy legalizacji komunistycznych oraz jawnie rasistowskich ugrupowań czarnoskórych mieszkańców RPA. Spora część działaczy Partii Narodowej oficjalnie współpracowała zresztą m.in. z Południowoafrykańską Partią Komunistyczną, której liderem był Chris Hani – postać już nierozerwalnie łączona z Januszem Walusiem.

10 kwietnia 1993 roku przed swoim domem został zastrzelony lider południowoafrykańskich komunistów – Chris Hani. O zabójstwo oskarżono właśnie Janusza Walusia, który miał przygotować zamach wspólnie z innym działaczem Partii Konserwatywnej, Clive’em Derby-Lewisem. Obydwaj odmówili składania zeznań podczas toczącego się przeciwko nim procesu. Po kilku latach Waluś wyjawił jednemu z dziennikarzy, że swoim czynem chciał ocalić rozwijający się kraj przed komunizmem. Za swój czyn został skazany na karę śmierci, którą zmieniono ostatecznie na dożywotnie pozbawienie wolności – polski bohater RPA od 20 lat odsiaduje wyrok w centralnym więzieniu w Pretorii.

Obecnie trwają spekulacje, czy Janusz Waluś faktycznie pociągnął za spust w 1993 roku, zabijając lidera odradzającej się partii komunistów. Szefowa Zjednoczenia Polskiego w RPA, Barbara Kukulska, jest zdania, iż Waluś został wrobiony w zabójstwo. Podobnego zdania jest wielu zamieszkałych w RPA Polaków, którzy twierdzą, że domniemany zabójca lidera partii komunistów był na tyle honorowy, że w ramach walki ze znienawidzonym ustrojem postanowił nie negować nałożonego na niego wyroku. Sam Waluś wielokrotnie wnosił o skrócenie kary i wcześniejsze wypuszczenie na wolność, nie określając się jednak publicznie jako “niewinny”. Istnieją duże szanse, że opuści on mury więzienia w tym roku – od osadzenia go w więzieniu mija już 20 lat.

Od tzw. transformacji ustrojowej w Polsce żaden rząd nie podjął starań o uwolnienie Walusia, został on zapomniany przez dawnych “opozycjonistów”, a media nieustannie utrzymują w społeczeństwie jego negatywny wizerunek, celowo pomijając najważniejsze fakty i starając się przedstawiać go jako “rasistę”.

Biografię Walusia przedstawiono w wydanej w tym roku książce “Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia” autorstwa Michała Zichlarza, który od kilku lat utrzymuje stały kontakt z osadzonym. Obecność polskiego bohatera w RPA w kulturze masowej widoczna jest również w muzyce – na jego cześć powstało kilka utworów muzycznych, a także pełny album pod tytułem “Hold on Brother” Olafa Jasińskiego, związanego z zespołami Honor i October15.

Obrazek
Transparent na sektorze gości w Rzymie (mecz Lazio Rzym – Legia Warszawa)http://www.autonom.pl

_________________
http://www.youtube.com/user/MareczekX5?feature=mheehttp://praca-za-prace.iq24.pl/default.asp

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » “STAY STRONG BROTHER”. KIBICE PAMIĘTAJĄ O JANUSZU WALUSIU.

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta