NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » WĘGRY CHCĄ WPROWADZIĆ REKORDOWO NISKIE PODATKI. JEDNA STAWKA - 9 PROC.!

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Węgry chcą wprowadzić rekordowo niskie podatki. Jedna stawka - 9 proc.!

  
TheAspartam
30.12.2013 15:39:00
poziom 6

Grupa: Administrator 

Posty: 1196 #1699693
Od: 2012-7-18
Obrazek

Rozważamy obniżenie stawki podatku dochodowego dla Węgrów z obecnej 16- procentowej do 9 proc. - powiedział w piątek węgierski minister gospodarki Mihaly Varga. Nowa niższa stawka podatku miałaby wejść w życie od 2015 roku.
W rozmowie z węgierskim tygodnikiem "Figyelo" Varga przyznał, że rząd premiera Viktora Orbana może wprowadzić zmiany przyszłą jesienią.

Podatek liniowy na Węgrzech został wprowadzony w 2011 roku i na razie jednolita stawka podatku dochodowego wynosi 16 proc., a stawka CIT dla firm - 10 proc.

Czemu Węgry chcą tak mocno obniżyć podatek liniowy? Zdaniem Vargi pracownicy sektora publicznego na Węgrzech nie otrzymali podwyżek wynagrodzeń od sześciu lat, bo nie pozwala na to trudna sytuacja budżetu. Dlatego teraz rząd chce im trochę ulżyć, zwłaszcza że szacuje, że wzrost gospodarczy w 2014 roku przyspieszy - najnowsza prognoza banku centralnego wskazuje na to, że PKB Węgier w przyszłym roku wzrośnie o 2,1 proc.

Varga przyznał, że tak duże obniżenie stawki podatku będzie oznaczało mniejszych wpływów do budżetu. Ze wstępnych szacunków rządu wynika, że wpływy przy niższej stawce będą mniejsze aż o 500 mld forintów, czyli niecałe 7 mld zł. Varga przekonuje jednak, że planowany wzrost gospodarczy Węgier będzie w stanie zbilansować te straty.

Niskie podatki kiełbasą wyborczą?

Nowy pomysł Fideszu jest zapewne kiełbasą wyborczą przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, które odbędą się na wiosnę przyszłego roku. Wydaje się, że podany przez ministra termin wprowadzenia w życie nowych regulacji - jesień przyszłego roku - jest nieprzypadkowy. Fidesz prowadzi obecnie w sondażach przedwyborczach, może jednak liczyć na poparcie 27-30 proc. wyborców, co oznacza, że może być mu trudno zdobyć większość potrzebną do utworzenia rządu. A wtedy Fidesz może się łatwo wytłumaczyć, że ewentualny koalicjant nie pozwolił mu na zmianę planów.

Dodajmy, że choć Węgry mają niską stawkę podatku dochodowego, to znacznie wyższe są już podatki pośrednie. Przykładem jest VAT, którego stawka wynosi 27 proc. i jest najwyższa w całej Unii Europejskiej. Kilka miesięcy temu premier Orban zapowiedział podwyższenie stawki VAT na towary luksusowe do 30, a nawet 35 proc.

Orban krytykuje Kurię...

Tymczasem premier Orban wciąż stosuje ostrą retorykę przeciw bankom. W piątek ostro skrytykował węgierski sąd najwyższy, czyli Kurię, która w zeszłym tygodniu wydała negatywny dla rządu wyrok w sprawie kredytów walutowych. W myśl postanowienia sądu wszystkie kredyty walutowe zawierane na Węgrzech są legalne, a ich posiadacze zdawali sobie sprawę z ryzyka przy zawieraniu umów kredytowych. Oznacza to, że sądy nie mogą stwierdzić, że kredyt walutowy jest nieważny, a co jeszcze gorsze dla rządu - że decyzja z 2011 roku o zamrożeniu kursu franka dla kredytobiorców jest nielegalna. Zdaniem ekspertów może to oznaczać, że banki będą mogły po uprawomocnieniu wyroku pozwać rząd i żądać kilkuset milionów euro odszkodowania za poniesione straty.

- Kuria zachowała się tchórzliwie i stanęła po stronie banków. Dlatego my w dalszym ciągu będziemy trzymać stronę ludzi - powiedział Orban.

Kredyty walutowe, zwłaszcza we frankach, są prawdziwą zmorą dla Węgrów - obecnie spłaca je ponad 600 tys. rodzin, a jedna piąta z tej liczby to tzw. złe kredyty. Oznacza to, że raty pożyczki są niespłacane przez ponad 90 dni lub dłużej.

Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15182015.html#ixzz1493P2Obs
Obrazek
  
marcus
16.05.2014 23:41:05
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Posty: 2110 #1843038
Od: 2014-5-4
Czy premier Węgier Victor Orban, to najlepszy premier w Europie? Nie wiem. Wiem jedno, na pewno steruje Węgrami w dobrym kierunku: nie awanturuje się w konflikty miedzynarodowe i ma poparcie samych Wegrów, dla niego i dla jego partii Fidesz, a to ogromny kapitał. Pomimo tego robi dla tychże Węgrów wiele, a to popłaca
Obrazekzakręcony

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » WĘGRY CHCĄ WPROWADZIĆ REKORDOWO NISKIE PODATKI. JEDNA STAWKA - 9 PROC.!

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny