NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » UCZMY PRAWDY!

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Uczmy prawdy!

  
marcus
12.07.2014 14:08:16
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Posty: 2110 #1887071
Od: 2014-5-4


Ilość edycji wpisu: 1


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ ZDJĘCIA. DARMOWA REJESTRACJA


Unici - UPACerkiew greckokatolicka w Polsce bywa – niestety, narzędziem banderowskiej infiltracji naszego kraju.

Kształceni za polskie pieniądze alumni wracają na Ukrainę (albo co gorsza zostają w Polsce) umocnieni nie tyle w wierze i formacji duchowej – co utwierdzeni w skrajnie nacjonalistycznych przekonaniach politycznych. Inicjatywa lubelskich środowisk narodowo-patriotycznych i kresowych ma na celu położenie tamy temu zjawisku.

Zachęcamy wszystkich, którym leży na sercu oparcie stosunków polsko-ukraińskich na Prawdzie i autentycznym pojednaniu o podpisywanie niniejszego Listu Otwartego i wysyłanie go do wskazanych adresatów:

Jego Ekscelencja Ks. Abp Dr Hab. Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 20-105 Lublin

Ks. Dr Marek Słomka, Rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 6, 20-950 Lublin

Konrad Rękas

* * *

Lublin, 11 lipca 2014 r.

Jego Ekscelencja
Ks. Abp Dr Hab. Stanisław Budzik
Metropolita Lubelski

Wielce Czcigodny
Ks. Dr Marek Słomka
Rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie

Zwracamy się do Waszej Ekscelencji oraz do Czcigodnego Księdza Rektora w dniu szczególnym. Po raz kolejny w Dniu Pamięci Męczeństwa Kresowian nasze myśli, modlitwy, wspomnienia – także te najboleśniejsze, związane z tragedią najbliższych – biegną do nieszczęsnych ofiar ludobójstwa, jakiego w latach 1939-47 dopuszczali się nacjonaliści ukraińscy, mordujący bez żadnej litości i ze szczególnym okrucieństwem tysiące Polaków, Żydów, Ormian, Czechów, Rusinów, Ukraińców i innych mieszkańców Ziem Kresowych. W imię swej obłędnej ideologii – szowiniści prowadzili czystki etniczne, starając się zniszczyć wszelki ślad wspaniałego dorobku I Rzeczypospolitej – prawdziwej Matki dla wielu narodów, wyznań i religii.

W świecie znów zagrożonym wojną, zniszczeniem, wypędzeniami ludności i zbrodnią największą – morderstwem z nienawiści etnicznej, rasowej czy religijnej, musimy jednoczyć się wokół wartości takich jak Prawda, Miłosierdzie, Wybaczenie, Pojednanie. Są one ze sobą nierozerwalnie związane, a by wydały dobre owoce – muszą rozkwitać na wszystkich płaszczyznach ludzkiej aktywności, ze szczególnym uwzględnieniem procesów edukacji i wychowania. Dlatego tak ważne jest, by szczerości i umiłowania Prawdy uczyć zarówno młodych, jak i tych, którzy swą pracą wpływają na przyszłe pokolenia oraz stan ludzkiego ducha, niekiedy całych zbiorowości.

Piszemy do Wielebnych Księży właśnie jako do prowadzących chwalebną pracę nad formowaniem dusz i umysłów nowych duchownych, w tym także tych obrządku greckokatolickiego. Nie chcemy już wracać do bolesnych wydarzeń sprzed roku, gdy na stronie internetowej Greckokatolickiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie pojawiły się raniące serce Kresowian, szydercze artykuły „Wodewil i happening. Rzecz o pojednaniu” i „Wołyń. Ludobójstwo jako Nobel za cierpienie”, choć fakt ten pokazuje jak wiele musi zostać jeszcze zrobione, byśmy umieli wszyscy rozmawiać o sprawach tak poważnych bez naruszania uczuć i godności bliźnich.

Przede wszystkim jednak kieruje nami niepokój o przyszłość. Wierni obu wyznań, Polacy i Ukraińcy oraz inni mieszkańcy dawnych ziem kresowych – muszą zmierzyć się ze swoją historią, choćby najtrudniejszą. Muszą tę Prawdę przyjąć i posiąść umiejętność przekazywania jej dalej, niczym depozytu i zobowiązania wobec kolejnych pokoleń, że nigdy więcej podobne zbrodnie nie będą mieć miejsca. Dlatego więc jako inicjatorzy powstania w Lublinie Pomnika Ofiar Ludobójstwa na Kresach, dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich w katach 1939 – 1947 – zwracamy się do Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa oraz do Jego Magnificencji Księdza Rektora z gorącym apelem o wprowadzenie do programu nauczania alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie (ze szczególnym uwzględnieniem Greckokatolickiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie ) – zajęć obowiązkowych obejmujących genezę, przebieg, tło społeczno-ideowe oraz tragiczne skutki ludobójczych działań ukraińskich szowinistów na Kresach (ale także przecież na Lubelszczyźnie, południowym Podlasiu czy Podkarpaciu w obecnych granicach RP).

Głęboko wierzymy, że wspólne pochylenie się nad historią, uznanie win, ale i skrucha wraz z przebaczeniem – dadzą wymierne efekty w postaci autentycznego, a nie tylko deklaratywnego Pojednania, opartego o Prawdę, która ma wszak moc wyzwalającą. Błagamy, Czcigodni Księża – pozwólcie Prawdzie zwyciężać!

Z wyrazami głębokiego szacunku

Społeczny Komitet Budowy Pomnika
Ofiar Ludobójstwa na Kresach w Lublinie

Zdzisław Koguciuk
Konrad Rękas

http://konserwatyzm.pl/

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » UCZMY PRAWDY!

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny