NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » CZY APROBATA DLA KULTU OUN-UPA TO NA UKRAINIE RZECZYWIŚCIE MARGINES?

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Czy aprobata dla kultu OUN-UPA to na Ukrainie rzeczywiście margines?

Analiza stanowisk partii i wypowiedzi polityków
  
marcus
03.10.2014 10:46:15
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Posty: 2110 #1954794
Od: 2014-5-4
Obrazek
Po tym, jak prezydent Poroszenko po raz kolejny zadeklarował, iż członkowie UPA są dla niego bohaterami, ciężko nazwać poparcie dla kultu OUN-UPA marginalnym.

Wobec tego odwołania do argumentu o słabym wyniku wyborczym kandydatów partii nawiazujących wprost do banderyzmu – lidera Prawego Sektora Dmytro Jarosza i Swobody Oleha Tiahnyboka – tracą na aktualności. Poparcie dla kultu OUN-UPA od dawna nie ogranicza się tylko do tych dwóch ugrupowań.

Liderzy Swobody, Batkiwszczyny i UDARU: Olek Tiahnybok, Arsenij Jaceniuk i Witalij Kliczko

Już 6 listopada 2012 Arsenij Jaceniuk, obecny premier Ukrainy, a wówczas szef „Zjednoczonej Opozycji”, powiedział, że Bandera jest dla niego niego bohaterem. Jego słowa podała „Ukraińska Prawda„.

Polityk skomentował wówczas uchwałę Parlamentu Europejskiego wzywającą Ukrainę – jak poinformował Jaceniuka dziennikarz telewizji ICTV – do odebrania tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze.

Szanuję każdego Ukraińca, który walczył za niezależność Ukrainy, który walczył za to, by Ukraina była zjednoczona, który walczył za to, by Ukraina była taką, jaka ona dziś jest. Oni byli na wschodzie, byli też na zachodzie. To nasi bohaterowie. Taka jest moja odpowiedź - powiedział Jaceniuk na antenie telewizyjnej.

Bardziej zdecydowanie wypowiadała się Julia Tymoszenko, która komentowała w styczniu 2011 roku decyzję sądu w Doniecku o odebraniu Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. Uważam, że dzisiaj prezydent Ukrainy chce represjonować nie tylko aktywnych polityków, ale i prawdziwych bohaterów Ukrainy – mówiła Tymoszenko. Jej wypowiedź zacytował ukraiński portal TSN.ua, a także portal Gazeta.ua w tekście pt. „Bandera – prawdziwy bohater Ukrainy”.

Wcześniej, 30 stycznia 2010 roku, Tymoszenko zadeklarowała poparcie dla decyzji prezydenta Juszczenki o nadaniu Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. Wszyscy, którzy bronili w rzeczywistości niepodległości, powinni być bohaterami – oświadczyła Tymoszenko na antenie kanału INTER. Jej słowa przywołał następnie portal LB.ua.

Tymoszenko zadeklarowała także, odpowiadając na pytanie o stosunek do OUN-UPA i Bandery, że będzie „kontynuować wysiłki Juszczenki” w zakresie pamięci narodowej. Przypomnijmy, że tytuł Bohatera Ukrainy Bandera i Szuchewycz otrzymali właśnie z rąk Juszczenki.

Pozytywne zdanie o Banderze ma także obecny przewodniczący ukraińskiego parlamentu, polityk „Batkiwszczyny” Oleksandr Turczynow. Konaszewycz, Krywonos, Szewczenko, Bandera i wielu innych sławnych synów i cór naszego kraju byli i będą bohaterami – powiedział Turczynow w styczniu 2011 roku. Jego słowa cytuje ukraiński portal Liga.net, a także Gazeta.ua.

Tymczasem partia „Batkiwszczyna” na swojej stronie internetowej zamieściła 12 stycznia 2011 oświadczenie, że decyzja prezydenta Janukowycza o odebraniu tytułu Bohatera Ukrainy „nie wpłynie na jego [Bandery] rolę w ukraińskiej historii”. Z kolei w oświadczeniu z sierpnia 2011 ta sama partia krytycznie oceniła sądownictwo na Ukrainie, jako przykład negatywnych tendencji podając pozbawienie tytułu Bohatera Ukrainy Romana Szuchewycza i Stepana Banderę przez sąd w Doniecku.

Zwolennikiem kultu OUN-UPA jest również komendant Samoobrony Majdanu, późniejszy sekretarz Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Andrij Parubij, który mówił już w marcu 2009, że kwestia uszanowania OUN-UPA to nie tylko sprawa przywrócenia sprawiedliwości historycznej, to utwierdzenie naszej tożsamości narodowej i wartości nacji. Jego słowa podał portal Rakurs.rovno.ua.

W czerwcu 2009 tego Arsenij Jaceniuk powiedział, komentując kwestię kultu OUN-UPA: „szanuję wszystkich ukraińskich bohaterów i patriotów, którzy walczyli za wyzwolenie Ukrainy”. Jego słowa podaje portal „Ukraińska Prawda” [Bo jest prawda, gówno prawda i ukraińska prawda - admin]. Warto jednak zaznaczyć, że Jaceniuk zadeklarował wówczas także, iż „będzie walczyć za każdego Rosjanina, Żyda, Polaka, Niemca, który jest obywatelem ukraińskim”.

Ostatecznie także Witalij Kliczko powiedział w telewizji, że „żołnierze OUN-UPA walczyli tak przeciwko faszystom, tak przeciwko Armii Czerwonej”, daklarując wobec nich szacunek:

Ponadto, obecny prezydent Ukriany Petro Poroszenko porównał żołnierzy walczących w tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie z bojownikami OUN-UPA. Jego słowa podaje ukraiński portal LB.ua.

Aprobata lub przyzwolenie dla kultu OUN-UPA na Ukrainie wykracza poza marginalny Prawy Sektor i parlamentarną Swobodę, która w ostatnich wyborach otrzymała 10% głosów w skali całej Ukrainy. Wypowiedzi poszczególnych liderów politycznych, z samym prezydentem Poroszenką na czele, pozwalają przypuszczać, że kult OUN-UPA będzie popierany przez establishment post-majdanowej Ukrainy.

Tomasz Jasiński
http://www.kresy.pl/TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ FILMY » DARMOWA REJESTRACJATYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ FILMY » DARMOWA REJESTRACJATYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ FILMY » DARMOWA REJESTRACJA


Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » CZY APROBATA DLA KULTU OUN-UPA TO NA UKRAINIE RZECZYWIŚCIE MARGINES?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny