NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » TWIERDZA MODLIN SPRZEDANA!

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Twierdza Modlin sprzedana!

  
MareczekX5
16.09.2013 10:53:59
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Administrator 

Posty: 7596 #1601004
Od: 2012-7-24
Za: http://marucha.wordpress.com/2013/09/14/twierdza-modlin-sprzedana/

To był jeden z najdłuższych przetargów w III RP. Po pięciu latach, po dziewięciu przetargach, Agencji Mienia Wojskowego udało się sprzedać zabytkową twierdzę. Budynek, który powinien być miejscem pamięci narodowej, stanie się miejscem inwestycji deweloperskich.

Obrazek

Modlin leży 30 kilometrów od Warszawy u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry. Pierwszy wykorzystał naturalne warunki obronne Modlina król szwedzki, Karol X Gustaw; podczas potopu szwedzkiego zbudował obóz warowny, który pozwalał kontrolować żeglugę wiślaną i stanowił bazę wypadową dla wojska.

Decyzję o budowie twierdzy obronnej w podjął w 1806 r. Napoleon, sfinansowali ją mieszkańcy Księstwa Warszawskiego. W 1809 r. twierdzę obsadzono armatami zdobytymi na Austriakach. Po przegranej wojsk francuskich w wojnie z Rosją, carskim wojskom nie udało się zdobyć Modlina, ale załoga poddała się z powodu braku żywności.

Po wojnach napoleońskich Modlin znalazł się w granicach rosyjskich, chronił zachodnią granicę państwa carów. W Powstaniu Listopadowym, twierdza była świadkiem zwycięstwa polskich powstańców, którzy 4 grudnia 1830 r. zajęli Modlin i bronili się do 9 października 1831 r. Później Rosjanie aż do 1915 r. wielokrotnie rozbudowywali i umacniali twierdzę.

W sierpniu 1915 r. Modlin po kapitulacji Rosjan przeszedł w ręce Niemców, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w twierdzy tworzono polskie formacje wojskowe, m.in. Korpus Kadetów.

Twierdza była ważnym punktem obrony podczas wojny z bolszewikami. W II RP mieściła się tu m.in. Szkoła Podchorążych Broni Pancernych, Centrum Wyszkolenia Saperów, testowano broń pancerną. W wojnie obronnej 1939 r. polska załoga broniła się do 28 września, poddała się, kiedy skończyły się zapasy amunicji i leków. Niemcy stworzyli w forcie miejsce kaźni, zamordowali około 20 tysięcy osób. W 1957 r. twierdzę wpisano na listę zabytków.

Dzieje przetargu

Pierwszy przetarg na sprzedaż twierdzy rozpisano w 2008 r. Cena wywoławcza za kompleks budynków i 58-hektrowy teren wyniosła 220 milionów złotych, przy czym kupującym przysługiwała 50-procentowa bonifikata przysługująca nabywcom zabytków. Okazało się, że nie była to atrakcyjna cena dla kupujących, nie zgłosił się żaden chętny. AMW próbowała szukać kupców nawet w krajach arabskich, reklamowano ją w Dubaju, na targach nieruchomości.

Na początku roku cenę obniżono do 56 milionów złotych, jednak dalej nie było nabywców, nikt nie zgłosił się do przetargu. W końcu AMW zdecydowała się w dziewiątym przetargu obniżyć cenę o 40%, do 35 milionów złotych. Zliberalizowano również zalecenia konserwatorskie wobec twierdzy, pozwolono m.in. na nowy podział historycznych wnętrz budynków, adaptację koszar i poddaszy na cele mieszkalne i usługowe. Konserwator nie wydał natomiast pozwolenia na wykorzystanie całych koszar w celach mieszkaniowych. Nowy właściciel będzie mógł natomiast zbudować podziemne parkingi i zrekonstruować przy współpracy z konserwatorem nieistniejące części twierdzy.

W przetargu wzięły udział dwie firmy. Po krótkiej licytacji wygrała firma deweloperska z Poznania, Konkret SA, która nabyła twierdzę za 35,7 milionów złotych, faktycznie zapłaci 17,85 milionów złotych [sic! - admin], ponieważ przysługuje jej 50-proc. bonifikata. Z doniesień medialnych wynika, że w twierdzy Modlin powstanie miasteczko, z biurami, hotelami, sklepami i licznymi punktami usługowymi.

Kim jest nabywca?

Nabywcą jest poznańska firma deweloperska Konkret SA, która ma doświadczenie w podobnych inwestycjach. W XIX-wiecznych budynkach Pułku Ułanów Poznańskich w Poznaniu stworzyła luksusowy kompleks mieszkalny. Prezesem Konkretu jest Wiesław Jan Prusiecki.

W artykule z 2004 r. opublikowanym w serwisie internetowym Poznań. Nasze Miasto znajduje się wiele ciekawych informacji o tym biznesmenie. Według autora tekstu Prusiecki „na początku lat 90. prowadził interesy ze środowiskiem powiązanym z Mariuszem Świtalskim, założycielem „Elektromisu”. Świtalski był m.in. twórcą marek Biedronka czy Żabka, założycielem banku Posnania, który upadł w 1995 r., były właściciel tygodnika „Miliarder” i klubu piłkarskiego Miliarder Pniewy, który w latach 90. grał w ekstraklasie. Ciekawostką jest, że Świtalski pomagał Jerzemu Urbanowi w tworzeniu tygodnika „Nie”.

Polskie państwo pod wodzą PO-PSL, żeby pokryć dziurę budżetową, zamiast wprowadzać oszczędności w biurokracji czy nie organizować nikomu niepotrzebnego szczytu klimatycznego jesienią, sprzedaje zabytkowe budowle. Strach pomyśleć, co następnie będą chcieli sprzedać. Wawel? Zamek Królewski w Warszawie? Warszawskie Łazienki?

Mateusz Rawicz
http://www.naszapolska.pl/.
_________________
http://www.youtube.com/user/MareczekX5?feature=mhee



http://praca-za-prace.iq24.pl/default.asp

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » TWIERDZA MODLIN SPRZEDANA!

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny