NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » WYWIAD Z MOŁDAWSKIM NACJONALISTĄ

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Wywiad z mołdawskim nacjonalistą

  
MareczekX5
09.04.2013 11:39:56
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Administrator 

Posty: 7596 #1306919
Od: 2012-7-24
Za: http://marucha.wordpress.com/2013/04/09/wywiad-z-moldawskim-nacjonalista/

Ciekawy wywiad o mało u nas znanym kraju – admin.

Obrazek

Wywiad z Viorelem Furtuną – prezesem Ruchu Narodowo-Demokratycznego z Mołdawii.

Poniżej przedstawiamy Państwu interesujący wywiad z Viorelem Furtuną, liderem Ruchu Narodowo-Demokratycznego (Miscarea National Democrata), organizacji mołdawskich nacjonalistów.

W powszechnym mniemaniu Polaków przyjął się pogląd o tym, że Mołdawia – obok Wołoszczyzny – stanowi integralną część Rumunii, zaś mołdawska państwowość jest tworem sowieckim. Zapomina się jednak tym samym o wielowiekowym sąsiedztwie I Rzeczpospolitej z Hospodarstwem Mołdawskim, a także dość późnych narodzinach narodu rumuńskiego. Niniejszy wywiad może wydać się z pewnością interesujący.

Czy mógłbyś opisać co rozumiecie poprzez termin „Mołdawia”? Jak mniemam, chodzi o terytoria dzisiejszej Republiki Mołdawii oraz zachodnią Mołdawię (obecnie część Rumunii)?

Pod pojęciem Mołdawii rozumiemy cały kraj sprzed 1812 roku. Dzisiejsza Republika Mołdawii zawiera obecnie tylko 38% z historycznych ziem Wielkiej Mołdawii. Zachodnia część – region dzisiejszej Rumunii, zwany też powszechnie Mołdawią (Mołdową) – skupia 42% tych ziem. Tam jest pełno klasztorów, fortec oraz prastarych stolic Mołdawii. 20% naszego kraju znajduje się dziś z kolei na Ukrainie – czyli chodzi o Bukowinę oraz Budziak. Te regiony zostały skradzione Mołdawii przez Stalina w 1940 roku. Wszystkie wspomniane ziemie były częścią Mołdawii długi czas, lecz obecnie nadal żyją tam Mołdawianie, którzy mówią językiem mołdawskim.

Jakie są wasze główne historyczne inspiracje? Czy macie ważnych bohaterów dla waszego ruchu oraz narodu?

Wszyscy Mołdawianie mają jednego wielkiego bohatera – Stefana III Wielkiego., hospodara Mołdawii w latach 1457-1504. Jest on symbolem w naszym kraju, tak jak we wszystkich historycznych regionach Mołdawii (także obecnie znajdujących się w Rumunii i na Ukrainie), jako średniowieczny władca, czołowy dowódca, wielki obrońca Wielkiej Mołdawii oraz obrońca prawosławnej wiary.

Inną ważną postacią był Dmitrie Cantemir, także jako czołowy dowódca kraju, który próbował oswobodzić Mołdawię od tureckiej okupacji. Był dwukrotnie księciem Mołdawii (marzec-kwiecień 1693 roku oraz w latach 1710-1711). Oprócz tego był również wszechstronnym człowiekiem pióra – filozofem, historykiem, kompozytorem, muzykologiem, lingwistą, etnografem i geografem. Jednakże takiej mocno inspirującej postaci z nowszych czasów w naszym ruchu nie posiadamy. Narodowo Demokratyczny Ruch Mołdawii (MND) ma dopiero 3 lata.

Czy mógłbyś opisać pokrótce historię mołdawskiego ruchu narodowego w XX oraz XXI wieku?

Ponieważ terytorium naszego kraju było pod ciągłą okupacją, począwszy od roku 1812, mołdawski ruch narodowy zaznaczył się tak naprawdę dopiero w 1989 roku, wraz z następowaniem upadku Związku Sowieckiego. Wówczas nastąpiło masowe poparcie ludności wobec niepodległości od ZSRS. Po tym, ruch stał się nowoczesny, ponieważ Mołdawia otrzymała upragnioną niepodległość. Jakkolwiek ruch narodowy ożywił się dopiero ostatnio z powodu rosyjskiej i rumuńskiej ekspansji w Mołdawii.

Obrazek

Jak wielu ludzi w Mołdawii popiera wasze idee? Czy posiadacie silne poparcie w zachodniej Mołdawii (dzisiejsza Rumunia), Besarabii oraz na Bukowinie?

Nasza główna idea – Wielka Mołdawia – jest popierana przez ogromną liczbę ludności, jakkolwiek jednocześnie ci ludzie są często członkami bądź sympatykami różnych partii, w znacznej mierze partii lewicowych – Partii Komunistycznej oraz Partii Socjalistycznej. W tym samym czasie, nasza organizacja jest na pozycjach skrajnie prawicowych, co jest przyczyną tego, że znacząca ilość patriotów nie jest naszymi aktywistami. Swoją drogą, oni popierają pewne nasze aktywności odnośnie promocji mołdawskiej kultury, tradycji, języka oraz kilka innych. Poza tym, tak jak my – popierają niepodległość naszego kraju.

Cały ten stereotyp o ziemi „mołdawsko-rumuńskiej” jest propagandą czynioną przez Rumunię w Mołdawii i całej Europie. Posiadamy duże poparcie od Mołdawian żyjących obecnie na Ukrainie. Oni nie akceptują rumuńskości oraz są bliscy naszego kraju! Natomiast poparcie na ziemiach usytuowanych obecnie w Rumunii nie jest zbyt znaczące. Funkcjonowała tam nawet mołdawska organizacja zwąca się „Mołdawską Społecznością” z liczbą kilku tysięcy członków, lecz rząd rumuński zdelegalizował ją, zaś ich lider został zamordowany w 2009 roku. Reszta członków była natomiast zastraszana przez rumuńskie służby specjalne.

Wielu pośród polskich nacjonalistów myśli, że Wołoszczyzna oraz Mołdawia to historyczna Rumunia. Czy możesz podać argumenty dlaczego myślicie, że Rumuni są sztucznym narodem?

Oczywiście, że Rumuni są sztucznym narodem, ponieważ przed rokiem 1859, gdy Mołdawia połączyła się z Wołoszczyzną, populacje obydwu krajów nazywały siebie Mołdawianami oraz analogicznie – Wołochami. Zaczęli siebie określać Rumunami w rezultacie propagandy „szkoły transylwańskiej”. Ale pomimo tej propagandy w nowym państwie – Rumunii – wiele lat po roku 1859, Mołdawianie nazywali siebie wciąż Mołdawianami i używali języka mołdawskiego. Ludność Republiki Mołdawii (Besarabii) od początku obecnej państwowości też nazywa siebie Mołdawianami oraz kontynuuje to także dziś.

Obrazek

Jak silne są różnice między językiem rumuńskim a mołdawskim?

Nie możemy mówić o różnicach między rumuńskim a mołdawskim językiem, gdyż nie byłoby to w porządku. Język rumuński został wykreowany na bazie języka mołdawskiego, a także przyjął znaczącą liczbę słów z języka francuskiego, cygańskiego oraz włoskiego. Więc różnice między tymi dwoma językami mogą być jak porównanie między oryginałem a kopią z pewnymi modyfikacjami. Mołdawski jest to język zdecydowanie starszy oraz – co istotne – autentyczny.

Jakie widzicie możliwe drogi do zjednoczenia niepodległej Mołdawii?

Nasza organizacja wierzy w ideę zjednoczonej oraz niepodległej Mołdawii – to jest realne i ma przyszłość przed sobą. Przede wszystkim, są państwa z porównywalną wielkością terytorialną do naszej, czy wręcz mniejszą, z mniejszą populacją, które otrzymały niepodległość oraz suwerenność, podtrzymują tradycje religijne, kulturalne, lingwistyczne, posiadają ekonomiczne perspektywy. Chcę także powiedzieć, że widzimy swoją przyszłość jako kraj europejski, ponieważ historycznie i geograficznie jesteśmy częścią Europy, ale wolimy być częścią Europy narodów, a nie wejść w skład międzypaństwowej instytucji – jak obecna Unia Europejska.

Jak wielu aktywistów posiada wasza organizacja? Czy macie silny wpływ na młodych ludzi? Czy może organizujecie duże demonstracje?

Jesteśmy stosunkowo młodą organizacją, z liczbą oficjalnych aktywistów ocenianą na około pięćdziesiąt osób, aczkolwiek posiadamy liczne grono sympatyków, którzy oficjalnie nie są naszymi członkami. Każdego tygodnia organizujemy jakąś formę aktywności, jak fora dyskusyjne, uprawianie sportu, strzelanie do celu, czy wydarzenia rocznicowe. Nie mieliśmy możliwości zorganizować jeszcze wielkiej demonstracji, ale wraz z naszymi sojusznikami mamy taki zamiar. Kilka akcji przez nas zrobionych możecie zobaczyć na naszej oficjalnej stronie – nationaldemocrat.org.

Jaki jest wasz pogląd na religię? Czy akceptujecie prawosławie jako ważną część mołdawskiej tożsamości narodowej?

Tak, Kościół Prawosławny należy uznać za bardzo ważny dla narodu mołdawskiego. Wśród Mołdawian, około 85% ludności, lub więcej, jest wierząca. To jest najbardziej godna zaufania instytucja w naszym kraju. Nie mogę powiedzieć, że wszyscy uczęszczają do kościoła co niedzielę, lecz ku prawdzie – jesteśmy narodem religijnym.

Obrazek

Jak widzicie międzynarodowe położenie Mołdawii? Które kraje mogłyby być waszymi sojusznikami? Jakie macie zdanie na temat Rosji?

Tak, jak powiedziałem, Mołdawia jest krajem europejskim, zaś nasza sytuacja w zachodnio-środkowej Europie potwierdza ten pogląd. Możemy być sojusznikami oraz dobrymi przyjaciółmi ze wszystkimi państwami oraz sąsiadami. Mołdawia jest neutralnym państwem, toteż nie posiada sojuszu wojskowego z kimkolwiek. Rosja jest wielkim geopolitycznym graczem na ziemi, jednak w gruncie rzeczy nie troszczy się o Mołdawian, ciągle zaś mają armię na naszym terytorium. Myślę, że powinniśmy rozwijać relacje z naszymi sąsiadami jak Węgry, Polska, Bułgaria (chodzi tutaj o historycznych sąsiadów Wielkiej Mołdawii – przyp.MK). Razem doznaliśmy dwóch okupacji (faszystowskiej oraz sowieckiej).

Co myślicie odnośnie Naddniestrza? Czy jesteście w stanie zaakceptować niepodległość dla tej republiki?

My nigdy nie zaakceptujemy niepodległości Naddniestrza. To jest sztucznie stworzone państwo – region nielegalnie kontrolowany przez Rosję. Połowa populacji Naddniestrza to Mołdawianie, a terytorium jest mołdawską ziemią. Nie jesteśmy w stanie zaakceptować niepodległości państwa stworzonego przez Rosję na tej mołdawskiej ziemi.

Co chciałbyś przekazać polskim nacjonalistom?

Wszystkiego dobrego dla waszego narodu oraz najlepsze narodowe pozdrowienia. Powinniśmy uczyć się wiele od was, zaś polski nacjonalizm stawiać sobie za przykład. Mam nadzieję, że staniemy się zaufanymi partnerami oraz przyjaciółmi na rzecz jak najlepszej przyszłości naszych narodów.

Najlepsze pozdrowienia,
Viorel Furtuna – prezes Narodowo-Demokratycznego Ruchu Mołdawii.

Wywiad przeprowadził Michał Kowalczyk – Narodowcy.net




TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ FILMY » DARMOWA REJESTRACJA



_________________
http://www.youtube.com/user/MareczekX5?feature=mhee



http://praca-za-prace.iq24.pl/default.asp

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » WYWIAD Z MOŁDAWSKIM NACJONALISTĄ

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny