NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ASPIRYNA A ZESPÓŁ REYE'A

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Aspiryna a zespół Reye'a

  
MareczekX5
11.11.2012 11:43:05
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Administrator 

Posty: 7596 #1048108
Od: 2012-7-24
Obrazek
Większość rodziców wie, że małym dzieciom nie należy podawać aspiryny, choć nie do końca zdają sobie sprawę dlaczego. Powodem tych przeciwwskazań jest choroba określana jako zespół Reye'a. Jest to zespół zmian zachodzących w mózgu i wątrobie. Objawy syndromu Reye'a pojawiają się nagle, a choroba ma ciężki przebieg i w większości przypadków prowadzi do trwałego kalectwa lub zgonu.

Dotyczy zarówno dzieci (najczęściej w wieku 4-12 lat), jak i dorosłych, bez względu na płeć. Najwięcej przypadków zachorowań, obserwuje się w czasie dużego zagrożenia przeziębieniami, czyli w okresie jesienno-zimowym. Często chorują rodzeństwa, zwłaszcza bliźniaki i dzieci pochodzące z małżeństw osób ze sobą w jakiś sposób spokrewnionych. Po raz pierwszy chorobę opisał w 1963 roku dr Douglas Reye, który przedstawił charakterystykę 21 dzieci z encefalopatią i stłuszczeniem narządów wewnętrznych. Przed jego odkryciem, objawy tej choroby diagnozowano jako zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Na czym polega zespół Reye’a?
Zespół Reye'a to grupa objawów wynikających z trwającego w organizmie zachwiania funkcjonowania wątroby, układu nerwowego i innych narządów, spowodowanych uszkodzeniem mitochondriów komórki, w których zachodzi proces oddychania wewnątrzkomórkowego.
Wśród przyczyn wymieniane są najczęściej wrodzone choroby metaboliczne oraz działanie toksyn. Najczęściej choroba pojawia się jako powikłanie infekcji wirusowej leczonej kwasem acetylosalicylowym, zawartym w wielu preparatach, spośród których najbardziej popularnym jest aspiryna.

Objawy zespołu mogą rozwijać się od trzeciego dnia infekcji do nawet dwóch tygodni po jej zakończeniu. Są to:
• nawracające i gwałtowne wymioty,
• u niemowląt biegunki i przyspieszony oddech,
• apatia, zobojętnienie, senność,
• zmiany w osobowości (agresja, drażliwość, dezorientacja),
• wzmożone napięcie mięśniowe, przejawiające się w łukowatym wygięciu pleców lub sztywności karku,
• drgawki i majaczenie,
• utrata przytomności i śpiączka,
• powikłania krążeniowo-oddechowe,
• obniżenie poziomu glukozy we krwi.

Symptomem, który powinien zwrócić naszą uwagę są przede wszystkim wymioty bez określonej przyczyny oraz wyraźne zmiany w zachowaniu dziecka: jego nagła i długotrwała senność, zwłaszcza, gdy wcześniej podawaliśmy mu aspirynę lub inny lek zawierający kwas acetylosalicylowy. Zespół Reye’a występuje zazwyczaj po przebyciu następujących chorób: grypy, paragrypy, opryszczki, półpaśca, świnki, mononukleozy, różyczki, cytomegalii, choroby rotawirusowej.

Leczenie
Nie ma skutecznego leku na tę chorobę. Głównym celem terapii jest zapobieganie nieodwracalnym zmianom w narządach, zwłaszcza w mózgu. Podaje się więc kortykosterydy i leki moczopędne w celu zmniejszenia obrzęku mózgu i wydalenia nadmiaru płynów. Dawkuje się także nieduże porcje insuliny, by zwiększyć metabolizm glukozy. Dodatkowo monitoruje się ciśnienie śródczaszkowe, pracę płuc i serca – w razie potrzeby wprowadzając sztuczną wentylację. Leczenie prowadzone jest w szpitalu, często na oddziałach intensywnej terapii medycznej.

To, czy dziecko wyjdzie z choroby bez trwałego uszczerbku na zdrowiu, zleży w dużej mierze od momentu, w jakim zespół Reye’a zostanie wychwycony i zdiagnozowany. Proces zdrowienia zależy bowiem od ustępowania obrzęku mózgu. Wiele osób z zespołem Reye'a odzyskuje pełną sprawność. Jednak znacznie więcej wychodzi z tej groźnej choroby z trwałymi uszkodzeniami neurologicznymi czy wręcz z niepełnosprawnością. Tylko wczesne wychwycenie objawów i podjęcie leczenia daje szansę na szybkie i bezproblemowe pokonanie dolegliwości. Trzeba bowiem pamiętać, że śmiertelność tej choroby wynosi aż 50 proc.

Zespół Reye’a a aspiryna
Związek zespołu Reye'a ze stosowaniem leków zawierających kwas acetylosalicylowy został potwierdzony w kilku badaniach prowadzonych w różnych częściach świata. Badania te wykazały, że choroba rozwinęła się u ok. 0,1 proc. dzieci, stosujących aspirynę. Zaobserwowano również, że aspirynę stosowano wcześniej u 80 proc. pacjentów z zespołem Reye’a. Wyniki tych badań spowodowały zmianę zaleceń dotyczących zastosowania aspiryny u dzieci.

Lista leków, które zawierają kwas acetylosalicylowy:
Aspiryna,
Polopiryna,
Etopiryna,
Alka-Prim,
Upsarin,
Scorbolamid,
Bestpirin,
Antygrypin,
Polocard,
Acard,
Ascodan.

Zapobieganie
Aby ustrzec dziecko przed zachorowaniem na zespół Reye’a należy przede wszystkim przyjąć zasadę, aby nie podawać mu podczas infekcji wirusowych aspiryny i innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy – aż do 16 roku życia. Jeżeli wymienione wcześniej objawy – zwłaszcza nagłe intensywne wymioty i zaburzenia świadomości - wystąpią podczas infekcji wirusowej lub niedługo po niej, konieczna jest jak najszybsza porada medyczna i hospitalizacja. Ważne też, aby dziecko chronić przed działaniem takich środków chemicznych jak farby o ostrych zapachach, nawozy sztuczne czy środki do zwalczania insektów.

Anna Maria Jasieńska
pediatra

źródło: http://dzieci.pl/daid,15063250,page,2,title,Aspiryna-a-zespol-Reyea,artykul.html
_________________
http://www.youtube.com/user/MareczekX5?feature=mhee



http://praca-za-prace.iq24.pl/default.asp

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ASPIRYNA A ZESPÓŁ REYE'A

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny