NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Has³o: rss dla

HOME » PODZIA£Y MIÊDZY POLAKAMI NA BIA£ORUSI

Przejdz do do³u stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Podzia³y miêdzy Polakami na Bia³orusi

  
MareczekX5
23.04.2013 12:14:56
poziom najwy¿szy i najjaœniejszy :-)

Grupa: Administrator 

Posty: 7596 #1341088
Od: 2012-7-24
Za: http://marucha.wordpress.com/2013/04/23/podzialy-miedzy-polakami-na-bialorusi/

Polacy dobrzy i Ÿli? – po VIII ZjeŸdzie Zwi¹zku Polaków na Bia³orusi

VIII Zjazd Zwi¹zku Polaków na Bia³orusi, który odby³ siê 6 kwietnia w Miñsku zosta³ przemilczany przez media w Polsce. Wiadomo dlaczego – obradowali przecie¿ ci „nies³uszni”, „prore¿imowi” Polacy, których racji nasza opinia publiczna nie powinna us³yszeæ. Wydarzenie to zas³uguje jednak na uwagê, poniewa¿ wiele mówi nam nie tylko o sytuacji mniejszoœci polskiej na Bia³orusi, ale tak¿e o polskiej polityce.

Obrazek

Na Bia³orusi ju¿ od 2005 roku istniej¹ dwa zwi¹zki Polaków, które wy³oni³y siê w wyniku roz³amu w istniej¹cym od 1990 roku ZPB. Jeden uznawany jest przez w³adze RP, ale na Bia³orusi dzia³a nieformalnie, drugi cieszy siê przychylnoœci¹ w³adz bia³oruskich, jednak pozostaje bojkotowany przez polski rz¹d.

Niezale¿nie od oceny dzia³alnoœci obu organizacji, nie ulega w¹tpliwoœci, ¿e sytuacja taka jest szkodliwa dla mniejszoœci polskiej i dla interesów Polski. W³adze RP trwaj¹ jednak nieugiête w swojej dezaprobacie dla legalnego ZPB. Czy da siê obroniæ tak¹ liniê polityczn¹? Tylko pod warunkiem, ¿e w przypadku oficjalnego Zwi¹zku mielibyœmy faktycznie do czynienia z tworem fikcyjnym, pozbawionym zaplecza spo³ecznego, jak g³osi polska rz¹dowa propaganda. Tak jednak nie jest, czego potwierdzeniem by³ miñski zjazd.

W auli miñskiego Pa³acu Dzieci i M³odzie¿y zebra³a siê blisko setka delegatów, którzy zostali wy³onieni w trwaj¹cych od listopada 2012 roku wyborach regionalnych delegatów. Reprezentowali 71 oddzia³ów ZPB, dzia³aj¹cych we wszystkich obwodach kraju i oko³o 6.500 cz³onków. Czyni to ze Zwi¹zku Polaków jedn¹ z najwiêkszych organizacji spo³ecznych na Bia³orusi, ale i jedno z najliczebniejszych polskich stowarzyszeñ w skali… globalnej. Przecie¿ i na terenie RP organizacja tak liczna by³aby œrodowiskiem znacz¹cym. Zwi¹zek ten mo¿e siê aktualnym w³adzom polskim nie podobaæ, ale Polski nie staæ na to, ¿eby taki kapita³ spo³eczny zorientowany na pracê na rzecz polskoœci ignorowaæ, a nawet zwalczaæ.

Obrazek

Mo¿na oczywiœcie kwestionowaæ autentycznoœæ tych liczb, lecz o ¿ywotnoœci legalnego ZPB œwiadczy jego aktywnoœæ w terenie, której podsumowaniu poœwiêcony by³ m.in. zjazd. Œwiadcz¹ tak¿e kadry, wœród których odnajdujemy wiele zas³u¿onych dla polskoœci osobistoœci.

Podczas obrad g³os zabra³a m.in. nestorka ruchu polskiego odrodzenia narodowego na Bia³orusi, 74-letnia Leonarda Rewkowska, od 1993 roku przewodnicz¹ca oddzia³u ZPB w S³onimiu, inicjatorka i organizatorka Festiwalu Poloneza w S³onimiu. To wyj¹tkowa impreza propaguj¹ca ten staropolski taniec, w której w 2012 roku wziê³o udzia³ 500 tancerzy.

To tylko jeden z wielu przyk³adów aktywnoœci ZPB na polu kulturalno-oœwiatowym. W S³onimiu oprócz wspomnianego festiwalu odbywaj¹ siê tak¿e doroczne konkursy poezji i ortografii polskiej, w ostatnich latach odnowiono tam 250 grobów ¿o³nierzy Wojska Polskiego. Sztandarow¹ imprez¹ organizowan¹ przez oficjalny Zwi¹zek s¹ grodzieñskie Kaziuki, ale dni kultury polskiej odbywaj¹ siê w wielu miejscowoœciach, gdzie dzia³aj¹ zwi¹zkowe struktury. Z inicjatywy ZPB organizowane s¹ tak¿e takie imprezy jak festiwale piosenki polskiej, przegl¹dy zespo³ów kolêdniczych, obchody œwi¹t narodowych oraz olimpiada sportowa. Podczas wyst¹pienia na zjeŸdzie przewodnicz¹cy oddzia³u w Iwieñcu Stanis³aw Buraczewski wyliczy³, ¿e tylko w tej miejscowoœci odby³o siê w ci¹gu ostatnich trzech lat 70 ró¿nego rodzaju imprez kulturalnych. Polskie zespo³y bior¹ te¿ udzia³ w inicjowanych przez w³adze Republiki Bia³oruœ wydarzeniach, które maj¹ propagowaæ kultury mniejszoœci narodowych: Festiwalu Kultur Narodowych i festiwalu „Kana³ Augustowski w kulturze trzech narodów”.

Zwi¹zkowi podlega 14 Domów Polskich, które s¹ oœrodkami polskiego ¿ycia spo³ecznego i kulturalnego. Znajduj¹ siê w Grodnie, Miñsku, Mohylewie, Lidzie, Nieœwie¿u, Nowogródku, Szczuczynie, Wo³kowysku, Iwieñcu, Rubie¿ewiczach, Baranowiczach, Oszmianie, Porozowie i Borysowie. Przy placówkach tych dzia³aj¹ zwykle biblioteki polskie oraz zespo³y wokalne i taneczne. Najwiêcej z nich istnieje w Lidzie („Stokrotki”, „An¿elika”, „Memoria”, chór seniorów „Sybirak”), która wybija siê na najprê¿niejszy oœrodek ruchu mniejszoœci polskiej. W mieœcie tym Polacy stanowi¹, wed³ug oficjalnych statystyk, 40 proc. mieszkañców (w rejonie lidzkim 42,5 proc.). W tamtejszym oddziale ZPB skupionych jest 1.800 cz³onków. W rejonie lidzkim w 12 szko³ach nauczany jest jêzyk polski.

Kwestia nauczania jêzyka polskiego nale¿y do priorytetowych zadañ Zwi¹zku Polaków. Podczas miñskiego zjazdu p.o. przewodnicz¹cego Mieczys³aw £ysy podkreœla³, ¿e w skali ca³ej republiki naukê polskiego pobiera w ró¿nych formach 10 tysiêcy osób. Nauczanie odbywa siê zarówno w szko³ach bia³oruskich (polskie istniej¹ dwie: w Grodnie i Wo³kowysku), jak i w Domach Polskich.

Obrazek

Trzeba podkreœliæ, ¿e ca³y ten wysi³ek organizacyjny odbywa siê bez ¿adnego wsparcia finansowego ze strony w³adz RP, bo takowe kierowane jest wy³¹cznie do Zwi¹zku nieoficjalnego. Co wiêcej, Warszawa na ró¿ne sposoby utrudnia dzia³alnoœæ polskim aktywistom. Przewodnicz¹ca oddzia³u w Lidzie Halina ¯ydkiewicz ¿ali³a siê na zjeŸdzie, ¿e konsulat RP sabotuje nawet wymianê m³odzie¿y z Polsk¹.

G³ównym problemem s¹ oczywiœcie zakazy wjazdu dla dzia³aczy mniejszoœci polskiej do strefy Schengen, nak³adane przez polskie w³adze graniczne metod¹ s¹dów kapturowych. Niewygodnym cz³onkom ZPB zarzuca siê, ¿e stanowi¹ zagro¿enie dla „obronnoœci i bezpieczeñstwa pañstwa”.

Najbardziej haniebne dla polskiego rz¹du jest to, ¿e szykany uderzaj¹ nawet w osoby o tak niekwestionowanych zas³ugach, wielokrotnie odznaczane przez Rzeczpospolit¹ Polsk¹, jak wspomniana wczeœniej Leonarda Rewkowska ze S³onimia. Pani Leonarda wraz z matk¹ i siostr¹ zes³ane zosta³y w latach 1950–1954 do Kazachstanu, jej ojca zamordowa³o NKWD, a rz¹d RP ukara³ j¹ zakazem wjazdu do ojczyzny. Niehumanitarny charakter tego zakazu by³ tym bardziej drastyczny, ¿e w Polsce ¿y³a jej siostra. Leonardzie Rewkowskiej uda³o siê wprawdzie po d³ugich bojach s¹dowych, w 2009 roku odzyskaæ prawo wjazdu do RP, ale wielu dzia³aczy ten zapis wci¹¿ dotyka. Do œmierci w 2010 roku piêtnem zakazu dotkniêty by³ Apoloniusz Woliñski – ¿o³nierz Wrzeœnia ‘39, obroñca Warszawy, koœciuszkowiec i sybirak, prezes Oddzia³u Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Grodnie.

Wybrany na miñskim zjeŸdzie przewodnicz¹cym ZPB Mieczys³aw £ysy nie ukrywa, ¿e nie tylko zakazy, ale sama ich groŸba jest czynnikiem, który powa¿nie ogranicza dzia³alnoœæ Zwi¹zku, bowiem odstrasza wiele osób od zaanga¿owania siê. Tym te¿ t³umaczy znaczny spadek liczby cz³onków organizacji, która w szczytowym momencie skupia³a blisko 20 tysiêcy Polaków. O zorganizowanie w obu krajach zbiórki podpisów do w³adz RP w celu zdjêcia zakazów wjazdu zaapelowa³ jeden z goœci VIII Zjazdu, przewodnicz¹cy Samoobrony RP na Podlasiu Andrzej Chmielewski. Wspólne dzia³ania w tej sprawie postulowa³ tak¿e w liœcie do uczestników zjazdu wiceprzewodnicz¹cy Samoobrony Mateusz Piskorski.

W trudnej sytuacji finansowej Zwi¹zek Polaków radzi sobie wynajmuj¹c czêœæ pomieszczeñ w Domach Polskich, stara siê te¿ pozyskiwaæ wsparcie od sponsorów, tak¿e z Polski. Jedn¹ z nielicznych organizacji ze strony polskiej, która s³u¿y pomoc¹ jest Stowarzyszenie Pomocy „Rubie¿” z Bia³egostoku. G³ówne wsparcie p³ynie jednak ze strony w³adz bia³oruskich. – Zwi¹zek Polaków na Bia³orusi otrzymuje najwiêksze dotacje spoœród 25 organizacji skupionych przy Komitecie ds. Religii i Narodowoœci – podkreœla³ podczas wyst¹pienia na zjeŸdzie Mieczys³aw £ysy. Na ¿yczliwoœæ tak¿e ze strony lokalnych w³adz zwracali uwagê inni uczestnicy zjazdu. – W³adze wiele zrobi³y, ¿eby nam pomóc. Nigdy nie odmawiaj¹ udostêpnienia lokalu, chêtnie pomagaj¹ szukaæ nauczycieli jêzyka polskiego, otwieraæ kó³ka jêzykowe – mówi³a Jadwiga £ysa, ustêpuj¹ca przewodnicz¹ca Rady Naczelnej, szefowa oddzia³u ZPB w Nowogródku. Najbardziej emocjonalnie wypowiedzia³a siê w tej kwestii Leonarda Rewkowska: – Uwa¿am, ¿e czasy zmieniaj¹ siê na lepsze. Ponad 200 lat cierpieli na tych ziemiach nasi przodkowie, teraz nikt nam w naszym pañstwie bia³oruskim nie przeszkadza uczyæ siê jêzyka polskiego, rozwijaæ polsk¹ kulturê, wszystko zale¿y od nas.

Warto zauwa¿yæ, ¿e takie podejœcie w³adz bia³oruskich nie œwiadczy o jakimœ instrumentalnym uprzywilejowaniu ZPB. Wsparcie dla mniejszoœci narodowych wynika z samych za³o¿eñ pañstwowoœci bia³oruskiej w wizji ekipy Aleksandra £ukaszenki. Nawet w hymnie pañstwowym Bia³oruœ opiewana jest jako „braterski zwi¹zek narodów”. W oficjalnej propagandzie mówi siê o „wielonarodowoœciowej Bia³orusi”. „Bia³oruœ historycznie jawi siê pañstwem wielu narodowoœci. (…) 16,3 proc. ludnoœci nale¿y do którejœ z ponad 140 narodowoœci. W kraju zarejestrowano ponad 180 organizacji spo³ecznych reprezentuj¹cych 26 wspólnot narodowych” – chlubi siê w publikacji „Bia³oruœ wielonarodowoœciowa” przewodnicz¹cy Komitetu ds. Religii i Narodowoœci Leonid Guliako. Ani w polityce pañstwa, ani w stosunkach miêdzyludzkich nie wystêpuj¹ napiêcia narodowoœciowe czy dyskryminacja na tym tle. Takiej postawy w³adz polska mniejszoœæ na Litwie czy Ukrainie mo¿e tylko pozazdroœciæ.

Czy wobec tego mo¿na dziwiæ siê tym polskim dzia³aczom, którzy mimo ogromnej presji ze strony rz¹du RP zdecydowali siê pozostaæ lojalnymi wobec w³adz pañstwa, którego s¹ obywatelami? Jest bowiem tajemnic¹ poliszynela, ¿e Ÿród³a podzia³u Zwi¹zku Polaków nie znajduj¹ siê na Bia³orusi, wewn¹trz organizacji, lecz w Warszawie, gdzie jeszcze za rz¹dów SLD umyœlono sobie przekszta³ciæ organizacjê mniejszoœci polskiej w opozycyjn¹, anty³ukaszenkowsk¹ si³ê polityczn¹. Bynajmniej nie kieruj¹c siê przy tym ani polskim interesem narodowym, ani dobrem mniejszoœci polskiej, lecz nadgorliwoœci¹ w dziele kreowania kolorowych rewolucji na postradzieckiej przestrzeni. – Podzia³ zacz¹³ siê ju¿ przed 2005 rokiem, gdy polscy dyplomaci popychali Zwi¹zek w kierunku bia³oruskiej opozycji. Rzucano nas w objêcia tej opozycji, która oficjalnie twierdzi, ¿e na Bia³orusi nie ma ¿adnych Polaków, okreœla nas bia³oruskimi katolikami – przypomina by³a wiceprezes ZPB Helena Bogdan. A kolejne, ju¿ POPiS-owe rz¹dy z po¿a³owania godn¹ konsekwencj¹ misjê tê kontynuowa³y.

Dziœ, po blisko dekadzie od tamtych wydarzeñ widaæ ju¿ jednak wyraŸnie, ¿e ani ¿adnej rewolty na Bia³orusi prêdko nie bêdzie, ani Zwi¹zek Polaków nie da³ siê przekszta³ciæ w polityczne narzêdzie przeciw £ukaszence i w g³ównym nurcie zachowa³ swój profil organizacji spo³eczno-kulturalno-oœwiatowej. Czy obecny rz¹d RP z ministrem Rados³awem Sikorskim potrafi z tej pora¿ki wyci¹gn¹æ w³aœciwe wnioski – ¿e czas przestaæ dzieliæ Polaków na Bia³orusi na dobrych i z³ych? Wed³ug dzia³aczy oficjalnego ZPB obiecuj¹cy jest fakt, ¿e po raz pierwszy od 2005 roku na zjeŸdzie pojawi³ siê przedstawiciel polskiej dyplomacji, Maciej Mazur z ambasady w Miñsku. W¹tek zjednoczenia obu od³amów ZPB podnoszony by³ w wielu wyst¹pieniach delegatów. – Wstyd, hañba i grzech, kiedy jeden drugiemu robimy przykroœæ – ubolewa³a Leonarda Rewkowska. – Czujemy, ¿e to problem i nowe kierownictwo Zwi¹zku powinno d¹¿yæ do rozwi¹zania tej konfliktowej sytuacji – wtórowa³ jej prezes £ysy. Zastrzeg³ jednak, ¿e „to Polska zaczê³a dzieliæ Polaków na s³usznych i nies³usznych, podtrzymuj¹c w ten sposób roz³am”.

Legalny Zwi¹zek Polaków radzi sobie w trudnej sytuacji ju¿ od oœmiu lat, ale oczywiste jest, ¿e móg³by du¿o wiêcej osi¹gn¹æ otrzymuj¹c pomoc tak¿e ze strony w³adz RP. Bo jednak utrudnienia z tej strony maj¹ swoje negatywne skutki. Powoduj¹ regres organizacyjny, rozgoryczenie zas³u¿onych czêsto dzia³aczy, trudnoœci z utrzymaniem Domów Polskich. Z koñcem 2012 roku z powodu braku œrodków przesta³ ukazywaæ siê po 14 latach dzia³alnoœci „G³os znad Niemna” – jedyny polski tygodnik na Bia³orusi. A przede wszystkim podzia³ antagonizuje polsk¹ spo³ecznoœæ. Przywrócenie finansowania ze strony polskiej dawa³oby tak¿e Zwi¹zkowi komfort dzia³ania, jaki stwarza dywersyfikacja Ÿróde³ przychodów. Dziœ wprawdzie nie widaæ negatywnych konsekwencji finansowego uzale¿nienia od w³adz bia³oruskich, co nie wyklucza jednak, ¿e w przysz³oœci mo¿e taka sytuacja zaistnieæ.

Na wybór Mieczys³awa £ysego w³adze konkurencyjnego ZPB zareagowa³y oczywiœcie negatywnie. – To marionetka £ukaszenki. W relacjach miêdzy nieuznawanym Zwi¹zkiem Polaków a oficjalnym nic siê nie zmieni³o – komentowa³ w wywiadzie dla opozycyjnego bia³oruskiego portalu charter97.org Andrzej Poczobut, przewodnicz¹cy Rady Naczelnej ZPB nieoficjalnego. O dalszych losach Zwi¹zku Polaków na Bia³orusi zadecyduje jednak Warszawa. To polskie w³adze ten roz³am spowodowa³y i tylko one mog¹ go zakoñczyæ.

Jacek C. Kamiñski
fot. autor
http://sol.myslpolska.pl

* * *

Podzia³ miêdzy Polakami na Bia³orusi to wina Warszawy

Rozmowa z Mieczys³awem £ysym– prezesem Zwi¹zku Polaków na Bia³orusi

Jakie cele bêdzie realizowa³ Zwi¹zek Polaków pod pana kierownictwem?

- Mówi³em na zjeŸdzie o tym, ¿e stawiamy sobie bardzo ambitne cele. W krêgu naszych zainteresowañ s¹ kwestie jêzyka, kultury i tradycji. Oczywiœcie mam nadziejê, ¿e dzia³alnoœæ w tych kwestiach bêdzie bardziej aktywna. Zosta³y wybrane nowe w³adze, pojawi³y siê czêœciowo nowe twarze. Licz¹ na ich entuzjazm, bezinteresownoœæ, na to, ¿e bêd¹ skutecznie dzia³aæ na rzecz rozwoju kultury polskiej w Republice Bia³oruœ.

Obrazek

Podczas dyskusji na zjeŸdzie pojawi³y siê dwa g³ówne problemy. Po pierwsze, podzia³ na dwie organizacje. Pan deklarowa³, ¿e chcia³by doprowadziæ do przezwyciê¿enia tego roz³amu. Czy uwa¿a pan, ¿e bêdzie to mo¿liwe bez zmiany nastawienia w³adz RP?

- W swoim przemówieniu mówi³em, ¿e ten podzia³ zosta³ utrwalony przez polskie w³adze. Gdyby nie by³o wsparcia dla tego podzia³u przez w³adze RP, to nie by³oby go. Dlatego nie na poziomie cz³onków ZPB, ale na wy¿szym poziomie ten problem mo¿na rozwi¹zaæ.

Uwa¿a pan, ¿e sytuacja dojrza³a ju¿ do tego, ¿eby w³adze RP zmieni³y swoje nastawienie w tej sprawie?

- Nie wiem, ale pozytywnym sygna³em by³a obecnoœæ konsula RP na zjeŸdzie. To chyba coœ znaczy, bo od wielu lat nie by³o przedstawiciela polskiej dyplomacji na naszych zebraniach.

Druga bolesna kwestia to zakazy wjazdu do Polski i strefy Schengen dla czêœci dzia³aczy ZPB. Czy zakazy te wci¹¿ obowi¹zuj¹?

- Te zakazy pozostaj¹ w mocy, ja sam te¿ mam zakaz wjazdu ju¿ od trzech lat. Je¿eli ta sytuacja zmieni³aby siê, to i zwiêkszy³oby siê zainteresowanie dzia³alnoœci¹ w Zwi¹zku. Bo ludzie boj¹ siê tych zakazów.

Delegaci sporo mówili o pomocy dla dzia³alnoœci Zwi¹zku ze strony w³adz bia³oruskich. Widaæ, ¿e wasze relacje z w³adzami wygl¹daj¹ dobrze.

- To prawda. Gdyby nie by³o pomocy, to nie bylibyœmy w stanie nawet tego zjazdu zorganizowaæ. Chcia³bym za to podziêkowaæ w³adzom miasta Miñska i obwodu miñskiego.

Rozmawia³ JCK
http://sol.myslpolska.pl
_________________
http://www.youtube.com/user/MareczekX5?feature=mhee



http://praca-za-prace.iq24.pl/default.asp

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Nastêpna >     Ostatnia >>  

HOME » PODZIA£Y MIÊDZY POLAKAMI NA BIA£ORUSI

Aby pisac na forum musisz sie zalogowaæ !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny