GRYNOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » "POGADUSZKI NA WSZYSTKIE TEMATY" » PETARDY SĄ JAK BOMBY! JAK CHRONIĆ ZWIERZĘTA W SYLWESTRA?

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Petardy są jak bomby! Jak chronić zwierzęta w Sylwestra?

  
TheAspartam
28.12.2014 12:47:11
poziom 6Grupa: Administrator 

Posty: 1197 #2009816
Od: 2012-7-18


Ilość edycji wpisu: 17
Obrazek

Petardy są jak bomby.
Jeśli nie widzisz problemu w hucznej zabawie noworocznej, wyobraź sobie, że zamiast rac, petard i fajerwerków wybuchają koło Ciebie prawdziwe bomby. Tak właśnie psy i koty odbierają hałas związany z sylwestrem.


Każdy czworonożny przyjaciel przeżywa taką noc raz do roku. To za mało, żeby przywyknąć do hałasu i za dużo, żeby wyjść z tego bez uszczerbku na zdrowiu. Problem dotyczy nie tylko zwierząt, które mieszkają na dworze. Na pełną niemiłych wrażeń noc sylwestrową są narażone także psy i koty domowe. Ze względu na specyfikę swojego słuchu, słyszą dźwięki wielokrotnie głośniej niż człowiek. – To potworny ból dla zwierząt. Dochodzą do nich ultradźwięki, które dla nas są nie do wyłapania. Najczęstszą reakcją jest wtedy ucieczka – mówią pracownicy warszawskiego schroniska dla psów i proszą, by w tę noc szczególnie zadbać o swoich czworonożnych domowników.


Od roku 2010 prowadzimy akcję „Nie strzelam w Sylwestra!”, poprzez którą chcemy uświadomić, że sylwestrowy zwyczaj odpalania petard i fajerwerków krzywdzi wiele zwierząt: zarówno towarzyszących, jak i wolno żyjących. Kolejne osoby dołączają do wydarzenia na Facebooku, deklarując, że rezygnują z robienia hałasu, który straszy, a wręcz zabija zwierzęta. Ptaki rozbijają się o fasady domów. Inne zwierzęta umierają na zawał lub w panice wpadają pod samochody. Statystyki z Włoch mówią, że co roku ginie w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy zwierząt. Wiele zwierząt traci domy, bo wystraszone uciekają opiekunom i gubią się. Dołącz do tysięcy ludzi, którzy bawią się z empatią!

Obrazek

Masz dosyć huku, który przeraża zwierzęta? Dołącz do akcji "Nie strzelam w Sylwestra"! Podaj dalej, jeśli będzie nas dużo, sprawą zainteresują się media, a przez to uda się nagłośnić problem!

https://www.facebook.com/events/689596464408004

Prawa zwierząt: https://www.facebook.com/EmpatiaPL

Sylwestrowy hałas może mieć natężenie nawet 160 decybeli, a przecież słuch np. psów jest o wiele wrażliwszy niż ludzki. Trudno się dziwić, że bardzo często bywają skrajnie przerażone.

Oprócz zwierząt także ludzie znoszą ten hałas źle, np. osoby starsze. Co roku jest także wiele okaleczeń spowodowanych wybuchami. Niestety huk zaczyna się na długo przed Sylwestrem i trwa czasem jeszcze kilka dni po nim.
Nasza akcja pomaga rozbudzać świadomość problemu i przygotować grunt pod zakaz tego typu rozrywki w przyszłości. Na świecie podobne zakazy funkcjonują w wielu miastach.
We Włoszech np. Turynie, Wenecji, Bari, Modenie, Palermo i Pesaro. Łącznie w 800 gminach i miejscowościach, w tym w 300 są całkowite zakazy.

Warto pamiętać o kilku radach dotyczących traktowania zwierząt w tym trudnym dla nich momencie:

Środki uspokajające podajemy po konsultacji z lekarzem/lekarką weterynarii, na kilka godzin przed największym hałasem. Zarówno dawka, jak i rodzaj muszą być dopasowane do konkretnego zwierzęcia.

Pamiętajmy, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie problemu – nie wszystkim zwierzętom pomagają.
Wyprowadzamy zwierzęta na dłuższy spacer zanim zacznie się największy hałas lub jeśli już na dobre się skończy. Nie puszczamy zwierząt luzem. W panice mogą uciec.

W trakcie hałasu bądźmy ze swoim zwierzęciem, ale nie przytulajmy go na siłę. Nasz spokój, opanowanie i naturalne zachowanie bardziej pomogą. Spróbujmy zająć zwierzę zabawą, aby odwrócić jego uwagę.

Zamykamy i zasłaniamy okna w domu, włączamy spokojną muzykę, aby choć trochę zagłuszyć hałas wystrzałów.
Pozwalamy zwierzęciu wybrać miejsce w domu, w którym chce być. Nie zamykamy samego np. w łazience, jeśli tego nie chce. Nie przywiązujmy do niczego.

Nie karcimy zwierzęcia krzykiem lub biciem za to, że tego dnia przypadkowo coś zniszczy. Pamiętajmy, że jest to dla niego trudny moment. Hałas o dużym natężeniu nie tylko powoduje strach, ale i fizyczny ból.

Już teraz możemy zacząć przygotowania do przyszłorocznego Sylwestra. Dowiedzmy się o możliwości poddania zwierzęcia odpowiedniej terapii behawioralnej, prowadzonej przez specjalistów. Część zwierząt da się w ten sposób uodpornić nie tylko na hałasy, ale i na inne stresujące sytuacje.http://empatia.pl
]


Człowiek umie sobie poradzić z hałasem, wiemy też, co to za okazja. Zwierzęta tego nie rozumieją. Dla nich sylwester to dzień jak co dzień, więc słysząc hałas, zaczynają się mocno niepokoić. Dodatkowo wszędzie coś błyska, jest niebezpiecznie. Dlatego apelujemy do wszystkich opiekunów, by w ten dzień baczniej obserwowali swoje zwierzaki. Zadbajmy też o to, by zwierzęta były zaczipowane lub miały obrożę z adresem właściciela. Jeśli zwierzak się zgubi, nie będzie problemów z odnalezieniem go.
Obrazek

GIF- http://demotywatory.pl/4435470
Obrazek
_________________
Zniewolenie jest ceną jaką trzeba płacić za nieznajomość prawdy lub za brak odwagi w jej głoszeniu!
http://monitorpolskislowian.neon24.pl
http://www.mpolska24.pl/blog/monitorpolskislowian
http://www.cda.pl/monitorpolskislowianiq24pl/folder-glowny?type=pliki
http://www.obiektywnie.com.pl/uzytkownicy/monitorpolskislowian.html  
Electra18.02.2019 13:49:35
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » "POGADUSZKI NA WSZYSTKIE TEMATY" » PETARDY SĄ JAK BOMBY! JAK CHRONIĆ ZWIERZĘTA W SYLWESTRA?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta

<

Gada teraz:
Dodatki na bloga