NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » EUROPEJSKI TRYBUNAŁ: KOŚCIÓŁ MA PRAWO DO AUTONOMII!

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Europejski Trybunał: Kościół ma prawo do autonomii!

  
marcus
17.06.2014 21:44:28
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Posty: 2110 #1867971
Od: 2014-5-4
Europejski Trybunał Praw Człowieka w ważnej sprawie Fernández-Martinez przeciwko Hiszpanii (nr 56030/07) przyznał 12 czerwca, że instytucje kościelne mają prawo do autonomii. Instytucje państwowe nie mogą zmuszać Kościoła do postępowania wbrew doktrynie katolickiej.

Sprawa dotyczyła byłego kapłana, nauczyciela religii w szkole średniej, któremu nie przedłużono umowy o pracę, ze względu na kwestionowanie doktryny katolickiej.

Fernandez-Martinez od 1985 r. pozostawał w cywilnym związku małżeńskim, w którym urodziło mu się pięcioro dzieci. Mężczyzna nieraz krytykował nauczanie Magisterium dot. małżeństwa i był zaangażowany w ruch propagujący cywilne związki.

Przedstawiciele Kościoła – w związku z jawnym kwestionowaniem doktryny – zdecydowali się nie udzielić mu aprobaty, niezbędnej do przedłużenia umowy o pracę przez władze państwowe.

Mężczyzna zakwestionował decyzję i po licznych odwołaniach w kraju w końcu skierował skargę do ETPCz. Twierdził, że naruszono jego prawa podstawowe. w szczególności prawo do prywatności i wolności wyznania.

Trybunał uznał, że przedstawiciele władz kościelnych mieli prawo podjąć decyzję o nieodnowieniu umowy ze skarżącym nauczycielem. Odmowa była uprawnionym wyrazem ochrony praw i wolności Kościoła, a w szczególności jego autonomii w zakresie wyboru osób wykwalifikowanych do nauczania doktryny Kościoła.

Odnosząc się do autonomii wspólnot religijnych, Trybunał zauważył, że w przypadku rozbieżności między wspólnotą a jej członkiem wolność religijna wyraża się w możliwości swobodnego jej opuszczenia. [Bardzo słusznie - komu się Kościół Katolicki nie podoba, może sobie wybrać inny, a są ich setki - admin]

ETPCz minimalną różnicą głosów 9 do 8 potwierdził tym samym prawo do decydowania przez wspólnoty religijne o zasadach obowiązujących w ich instytucjach i wymaganiach względem osób w niej zatrudnianych. Państwo nie ma prawa interweniować w tym wypadku, chyba że instytucje religijne przymusiłyby kogoś – wbrew jego woli i nie dając możliwości opuszczenia wspólnoty – do postepowania w określony sposób.

Trybunał podkreślił, że Fernandez – Martinez dobrowolnie wstąpił do kręgu osób związanych obowiązkiem lojalności względem Kościoła. Publiczne występowanie w charakterze członka ruchu otwarcie sprzeciwiającego się doktrynie Kościoła, połączone z dobrowolnym upublicznianiem swojej sytuacji rodzinnej, w oczywisty sposób sprzeciwiało się tej lojalności.

Przy okazji rozpatrywania sprawy Hiszpana, Stałe Przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy opublikowało informacje nt. wolności Kościoła katolickiego i autonomii uczelni, w których wyjaśniono zasady funkcjonowania Kościoła, a zwłaszcza jego rozumienie „wolności”.

Źródło: turtlebayandbeyond.org., ordoiuris.pl, AS.
http://www.pch24.pl

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » EUROPEJSKI TRYBUNAŁ: KOŚCIÓŁ MA PRAWO DO AUTONOMII!

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny