Naukowcy stworzyli zmodyfikowane komórki "zombie"
Za: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-stworzyli-zmodyfikowane-komorki-zombie



W dzisiejszych czasach nauka prze do przodu w zatrważającym tempie stwarzając między innymi coraz to nowsze możliwości, między innymi manipulacji materią organiczną, DNA a także komórkami. Tematyka eksperymentów genetycznych rodem z filmów Hollywoodu jest dziś już mało komu obca, a wręcz stawiając coraz śmielsze kroki staje się naszą codziennością będącą w zasięgu ręki.

Wielu z nas zastanawiało się na pewno jak i czy możliwe jest stworzenie prawdziwego cyborga, a także czy realnym zagrożeniem jest chyba najpopularniejszy obiekt zainteresowania wielu miłośników horrorów czy gier - Zombie a także związana z nimi Apokalipsa. Oczywistym raczej jest to, że do czegoś takiego jak Zombie Apokalipsa w dzisiejszych czasach dojść nie może z uwagi na to, iż po prostu brakuje...Jeszcze najważniejszego elementu tego zjawiska, czyli martwych zwłok przywróconych do życia i polujących na świeże mięso swoich ofiar. Lecz czy aby na pewno?



Faktem na pewno jest to, że biologom z Sandia National Laboratories przy współpracy z Uniwersytetem w Nowym Meksyku udało się stworzyć w laboratorium martwe komórki, które przewyższają parametrami ludzkie.



Mówiąc w skrócie: komórki te stanowią niemal idealną replikę komórek macierzystych. Technika ich tworzenia polega na otaczaniu komórki krzemionką połączoną z kwasem krzemianowym, a następnie wypalaniu białek w temperaturze przewyższającej 400 stopni Celsjusza. Sprawia to, iż komórka łączy się z krzemionką, która stanowi jej naturalny pancerz, lecz jest już martwa, jej właściwości przejmuje krzemionka, a tym samym jest zdolna do łączenia się i przekazywania informacji kolejnym komórkom.



Komórki te pomimo tego, iż są praktycznie martwe, potrafią funkcjonować o wiele lepiej niż te żywe, potrafią także przetrwać o wiele większe temperatury i ciśnienie, a także są praktycznie nieśmiertelne w normalnych warunkach. Dzięki ich twardości i formie stałej, można je zastosować do budowania konstrukcji komórkowych w niespotykanie dotąd małej skali, co daje wiele nowych zastosowań np. w medycynie oraz produkcji masowej, a dzięki zmniejszonym znacznie zapotrzebowaniem a także odporności między innymi na elektryczność np. w ogniwach paliwowych.



Jak powiedział czołowy badacz w tym kierunku Bryan Kaehr, krzem jest tylko początkiem, gdyż ów efekt można było by uzyskać z innymi pierwiastkami, np. z tytanem, co sprawiłoby, iż takie komórki były by praktycznie niezniszczalne. Zaletą można powiedzieć jest także to, iż komórki te pracują jak normalne, co sprawia, iż automatycznie tworzą zaprogramowane w DNA struktury bez ingerencji człowieka. Może to być przyczyną braku kontroli nad ich poczynaniami, co nie koniecznie poprowadzi do korzyści.





Źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130207114659.htm


  PRZEJDŹ NA FORUM