Wspomnienie z Wo造nia (1941-1942)
Za: http://marucha.wordpress.com/2013/03/15/wspomnienie-z-wolynia-1941-1942/

Ma這 znacz鉍e wydarzenia, jakie mia造 miejsce na wo造雟kiej wsi wiosn 1941 r. zwiastowa造 nadejcie du篡ch zmian. Ukrai鎍y nie organizowali pierwszomajowego pochodu, w ubieg造m roku poch鏚 poprzedzi這 p這mienne przem闚ienie prelegenta, wyg這szone na dziedzi鎍u przed pa豉cem Pomorskich w Nowym Dworze.


Lato 1941 ukrai雟kie kobiety witaj wojska niemieckie




S這wo jarzmo prelegent odmienia na r騜ne sposoby, m闚i o tym jak ci篹ko 篡這 si Ukrai鎍om pod jarzmem polsko-bur簑azyjnych rz鉅闚 Polski i o wyzwoleniu spod jarzma obszarnik闚, pan闚 i kapitalist闚. Poch鏚 przeszed przez wie, niesiono portrety teoretyk闚 doktryny komunizmu i tw鏎c闚 pa雟twa radzieckiego. Aktywici wznosili okrzyki chaj 篡we batko Stalin t逝m skandowa chaj 篡we. Dla nas kilkunastolatk闚 by這 to interesuj鉍e wydarzenie.

Tej wiosny wszyscy rolnicy otrzymali nakaz obowi頊kowej pracy przy budowie areodromu i innych umocnie. Ukrai鎍y niezadowoleni z w豉dzy radzieckiej, wracaj鉍 z tych uci嘀liwych prac m闚ili do mego ojca znajete pane to pered skr鏒om. Oficjalna prasa w j瞛yku rosyjskim i ukrai雟kim, po zako鎍zeniu wojny radziecko-fi雟kiej, przekazywa豉 optymistyczne wiadomoci, nie wp造n窸o to jednak na z豉godzenie nastroju wyczekiwania. Intensywne prace o charakterze strategicznym wskazywa造 na przygotowania do obrony, a wi璚 do wojny.

Wielka ofensywa mia豉 ruszy wiosn, Polacy nadzieje wi頊ali z Sikorskim, Ukrai鎍y z Hitlerem, pragmatyczni Czesi byli neutralni a 砰dzi zaniepokojeni. Wiedzielimy o Polskich Si豉ch Zbrojnych, o dzia豉niach polskiego rz鉅u emigracyjnego. Tato interesowa si sytuacj polityczn, konspiracyjnie s逝cha audycji nadawanych z Londynu, w domach zaprzyjanionych Polak闚 w Kowlu, w tym czasie kr嘀y這 powiedzenie s這鎍e wy瞠j, Sikorski bli瞠j. Ukrai鎍y natomiast mieli lepsz orientacj odnonie polityki Hitlera, wiedzieli o gromadzeniu si wojsk niemieckich po drugiej stronie Bugu, m闚iono o wielkich manewrach i rych貫j wojnie z ZSRR. Czekaj鉍ych ogarn窸a psychoza widzenia, o tym wspomina si w wielu relacjach, tak by這 istotnie. Wypatrywano wietlistych znak闚 na niebie, oczywicie widzieli je ci, kt鏎zy chcieli widzie, powodem do komentarzy by造 nawet krwiste promienie zachodz鉍ego s這鎍a. Owe znaki zapowiada造 straszn wojn, dla niekt鏎ych koniec wiata.

Wychowywa豉m si na Wo造niu w konglomeracie czterech narodowoci i czterech mentalnoci, wr鏚 Polak闚, Ukrai鎍闚, Czech闚 i 砰d闚. Mieszka豉m w kol. Ostr闚, gmina Kupicz闚, w pow. kowelskim. Kolonie zamieszkiwali osadnicy wojskowi, kt鏎zy po I wojnie otrzymali tu ziemi z rozparcelowanego maj靖ku Rosjanina Zajcewa w Omigowiczach. Do szko造 chodzi豉m w du瞠j polskiej wsi Zasmyki po這穎nej bli瞠j Kowla, w kt鏎ej mieszka豉 moja babcia.

Wsp馧篡cie mi璠zy spo貫cznociami przed wojn uk豉da這 si pomylnie, j瞛yk nie stanowi bariery, rozumielimy si, by這 spokojnie. Jedyny raz 1 maja widzia豉m kilku Ukrai鎍闚 z przypi皻ymi do ubrania czerwonymi wst嘀eczkami, pyta豉m tat co to oznacza, odpowiedzia to komunici. O Organizacji Ukrai雟kich Nacjonalist闚 (OUN) z polityczn orientacj na Berlin i konflikt zbrojny nikt nie wiedzia. Przed wojn oficjalna propaganda sz豉 w kierunku antykomunizmu, nie informowano spo貫cze雟twa o celach strategicznych ukrai雟kiej faszystowskiej organizacji, wsp馧pracuj鉍ej z Abwehr, st鉅 zupe軟a dezorientacja Polak闚 i Czech闚 w pniejszym okresie.

Kol. Ostr闚 otacza造 ukrai雟kie wsie: Omigowicze, Nowy Dw鏎 i Da篤a, w po這wie zamieszka豉 przez Czech闚. Po zaanektowaniu Kres闚 Wschodnich przez ZSRR, 21 wrzenia 1939 r. w moim domu zjawi這 si trzech Ukrai鎍闚, z czerwonymi opaskami na r瘯awach. Owiadczyli, i reprezentuj Tymczasowy Komitet Radziecki w Nowym Dworze, zabrali dubelt闚k, szukali innej broni, nie znaleli, zostawili pokwitowanie.

Od pierwszych dni wojny Ukrai鎍y ledzili ruchy polskich 穎軟ierzy. W Ostrowiu zatrzymali si wojskowi z W這dzimierza Wo. zd嘀aj鉍y w kierunku granicy rumu雟kiej, s零iedzi legionici przewidywali, 瞠 oni w pierwszej kolejnoci zostan wywiezieni w g章b ZSRR. Tato nie by osadnikiem wojskowym, zadecydowano, 瞠 bro b璠zie zakopana na naszym polu, zakopywano j noc, nie usz這 to jednak uwadze ledz鉍ych Ukrai鎍闚. Nasi ukrai雟cy s零iedzi, mieszkaj鉍y w lesie ostrowskim, zabrali nam radio na s逝chawki i rowery.

Nad aktywnoci, w negatywnym znaczeniu tego s這wa, rodzice dyskutowali z Czechami. We wrzeniu 1939 r. pi璚iu polskich 穎軟ierzy rozbitk闚 zatrzyma這 si w gospodarstwie Siatki w Osieczniku, wszyscy zostali zamordowani przez Ukrai鎍闚. W lesie zadybskim rozmundurowano kilku polskich 穎軟ierzy i wypuszczono ich w bielinie, ci mieli szczcie, w Zasmykach ubierano ich w cywilne ubrania. W Lubitowie miejscowi Ukrai鎍y zdemolowali dworek Dybczy雟kich. Tak by這 w promieniu 20 km. W dalej po這穎nych miejscowociach mia造 miejsce zab鎩stwa i grabie瞠 polskich maj靖k闚. Z chwil umocnienia si w豉dzy radzieckiej, ukrai雟kie bandyctwo zosta這 ukr鏂one.

10 lutego 1940 r. do archangelskiej ob豉sti wywieziono rodziny osadnik闚 wojskowych. W Ostrowiu zosta造 cztery rodziny polskie. Mieniem ruchomym i inwentarzem 篡wym osadnik闚 podzielili si miejscowi Ukrai鎍y, przygotowywali si do za這瞠nia ko販hozu, pok堯cili si i pale z ziemi powybijali. W latach 1940-1941 nadal chodzi豉m do szko造 dziesi璚iolatki w Zasmykach, zosta ten sam kierownik, dosz這 dw鏂h nauczycieli Ukrai鎍闚 i jedna Polka, dzieci polskie stanowi造 wi瘯szo wi璚 lekcje prowadzono w j瞛yku polskim. J瞛yk rosyjski pozna豉m na tyle, 瞠 czyta豉m Prawd i adresowa豉m paczki 篡wnociowe wysy豉ne naszym s零iadom, pracuj鉍ym przy wyr瑿ie drzewa, w obwodzie archangielskim. Rok szkolny dobiega ko鎍a.

22 czerwca 1941 r. us造szelimy odg這sy wybuch闚 i huk samolot闚, na tle bezchmurnego nieba pojawi造 si b造ski pocisk闚 i rozpostar造 si spadochrony, jeden samolot run像 w pobli簑 szko造 w Zasmykach, drugi ci鉚n像 za sob ciemn smug dymu w przeciwnym kierunku lecia lotem agonalnym. Bitwa powietrzna trwa豉 bardzo kr鏒ko, wkr鏒ce nast雷i造 silne detonacje bomb spadaj鉍ych na lotnisko w Lubitowie i na dalej po這穎ne sk豉dy amunicji.

Wybuch wojny niemiecko-radzieckiej w spos鏏 zasadniczy wp造n像 na zmian postaw Ukrai鎍闚 w stosunku do Polak闚 i 砰d闚. Wojska radzieckie w pop這chu wycofa造 si, na poboczach szosy W這dzimierz Wo造雟ki-ㄆck le瘸 niesprawny sprz皻, zostawion bro zagospodarowali Ukrai鎍y. Od zachodu piaszczystym traktem Da篤a Nowy Dw鏎 wjecha豉 zmotoryzowana jednostka wojsk niemieckich. Niemcy prezentowali si dobrze, byli zachwyceni powitaniem, rzucali cukierki, t逝m je 豉pa i wiwatowa Niech 篡je w鏚z Hitler.

Na bramach tryumfalnych przybranych kwiatami i 鄴速o-niebieskimi wst嘀kami, napisy gloryfikowa造 niezwyci篹on armi niemieck. W Nowym Dworze Anastazja Makaruk wita豉 Niemc闚 chlebem i sol. Moje spotkanie z niemieckimi najedcami przebiega這 wr鏚 euforycznego nastroju Ukrai鎍闚, oczywicie nie zna豉m podstaw z jakich wyp造wa豉 owa rado, nie wiedzia豉m kto to jest Bandera. Wkr鏒ce nasi s零iedzi donieli nam, 瞠 ju wyzwolony Lw闚, s wojska ukrai雟kie, tu b璠zie samostijna Ukraina. Czekalimy na wybuch kolejnej euforii, nic takiego nie nast雷i這. Niemcy pojechali na Wsch鏚 realizowa sw鎩 zbrodniczy plan Barbarossa, Ukrai鎍y bramy rozebrali, wst嘀kami dekorowali wn皻rza dom闚.

W nowej politycznej sytuacji Polacy nie tracili nadziei, jest jeszcze Ameryka, s Polskie Si造 Zbrojne, w 1919 roku wojsko Hallera stacjonowa這 w Zasmykach i tym razem armia polska nadejdzie z Zachodu. Co niekt鏎zy wierzyli s這wom przepowiedni Czarny orze wejdzie na rozstaje ze z豉manym skrzyd貫m powr鏂i. Tekst tej przepowiedni, zamieszczony tu przed wojn w Kurierze Warszawskim kr嘀y po polskich domach na Wo造niu. Nikt nie przewidzia, 瞠 nasze 篡cie na tej ziemi dobiega ko鎍a.

Nie powiewa造 鄴速o-niebieskie flagi, ale Ukrai鎍y otrzymali du瞠 uprawnienia, obejmowali stanowiska w urz璠ach administracji publicznej i samorz鉅ach. Polityka Niemc闚 wobec Ukrai鎍闚 by豉 zmienna, zale瘸豉 od sytuacji na froncie wschodnim, co pewien czas pojawia造 si odezwy kierowane do Ukrai鎍闚. Szybko zorganizowa豉 si policja ukrai雟ka. Niemcy uzbrajali ukrai雟kie jednostki wartownicze i inne formacje paramilitarne. Zbrojna kolaboracja stanowi豉 miertelne zagro瞠nie, w pierwszej kolejnoci dla 砰d闚, nast瘼nie Polak闚 i innych mniejszoci narodowych. Dojrzewa etos nacjonalistyczny, by豉 silna presja na spo貫czno ukrai雟k, nie wszyscy ulegali z逝dzeniom, byli jednak za s豉bi, aby nie dopuci do narodowej tragedii Polak闚.

Szko喚 w Zasmykach zamkni皻o, marnowa豉m czas na granie w karty lub wr騜enie. Nie widzia豉m Niemc闚 poza jednym, kt鏎y nadzorowa prac w maj靖ku Pomorskich, z t逝maczk jedzi bryczk po wsiach, sprawdza dowody wywi頊ywania si z kontyngent闚 i zapisywa na roboty do III Rzeszy. Mia豉m 16 lat, zosta豉m przez niego zapisana, na pewien czas rodzice wywieli mnie do Kowla. By to ju 1942 r., rok nieprawdopodobnego triumfu wojsk niemieckich i wielkiej tragedii 砰d闚.

W Kowlu Niemcy g這no piewali, oznakowanych 砰d闚 prowadzono ulic, ostrzegano przed psychopat, szefem niemieckiej 瘸ndarmerii Mantheimem. Z b豉hego powodu strzela do ludzi, na warkot motocykla mia豉m chowa si do bramy. Po wojnie ten sadysta by s鉅zony w RFN. Podczas jednej z 豉panek ulicznych w getcie znalaz豉 si moja mama, by豉 brunetk, sz豉 chodnikiem bez dokumentu, przez Niemca zosta豉 potraktowana jako Jude pchni皻a kolb z chodnika na ulic i pogoniona na teren getta. Przypadek zrz鉅zi, i wiadkiem zajcia by znajomy, zawiadomi tat, po przedstawieniu dokumentu mama zosta豉 wypuszczona. Sta豉 przy budce, w tym czasie ukrai雟cy policjanci wyprowadzali z getta kolumny m這dych 砰d闚, g堯wnie uczennic w granatowych mundurkach. Mama by豉 tak przera穎na, 瞠 wi璚ej do Kowla nie pojecha豉.

Pod okupacj niemieck kwit handel wymienny, za 篡wno mo積a by這 dosta s鏊, lampy karbidowe i inne rzeczy. Niemcy wychodzili na rogatki miasta, konfiskowali mas這, dr鏏, wywracali zawarto furmanek, szukali szpek. M造ny pracowa造 na potrzeby frontu wschodniego, konstruowano 瘸rna. Pralimy w 逝gu z popio逝 drzewnego, do s這dzenia gotowalimy syrop z burak闚 cukrowych, na gospodarstwo na這穎no wysokie kontyngenty (zbo瞠, mas這, mleko). Wo造 by efektywnie eksploatowany ekonomicznie, decydowali Niemcy, mieli wiernych pomocnik闚, to u豉twia這 rz鉅zenie.

W Kupiczowie, du瞠j czeskiej osadzie, rz鉅y sprawowa豉 policja ukrai雟ka. Mieszka這 tu 80 rodzin 篡dowskich, w okolicznych wi瘯szych wsiach prowadzili niewielkie sklepy. Pewnego sierpniowego dnia 1942 r. do Kupiczowa przyjecha這 dw鏂h Niemc闚, polecili ukrai雟kiej policji sp璠zi 砰d闚 z Kupiczowa i okolic na plac, za蕨dali od nich kontrybucji i na tym ich rola sko鎍zy豉 si. Ukrai雟cy policjanci pogonili 砰d闚 w kierunku Jezierzan, na suszybabskie piaski, gdzie ich rozstrzelano. Po pewnym czasie przeje盥瘸豉m obok tego wzniesienia, konie gwa速ownie skr璚i造 na 章k, przez kt鏎 ju prowadzi豉 nowa droga, powodem by豉 sp造waj鉍a na drog pieni鉍a, brunatna ciecz, w闚czas m闚i這 si w obr瑿ie tego cmentarzyska ziemia si burzy.

Wykszta販eni 砰dzi kupiczowscy wiedzieli, 瞠 Niemcy zdecydowali si na ostateczne rozwi頊anie kwestii 篡dowskiej poprzez eksterminacj. Lekarz weterynarii z 穎n nauczycielk imieniem Duniczka pope軟ili samob鎩stwo nad jeziorem w Jezierzanach. Farmaceuta Kagan z rodzin wyjecha wczeniej, o tym, 瞠 holokaustu nie prze篡 dowiedzia豉m si od jego kuzyna Darrena Kinga mieszkaj鉍ego w USA. Zna豉m wielodzietn rodzin Isera Fefera. Rodzina przechowywa豉 si w lesie lity雟kim, prze篡造 tylko dwie c鏎ki, po ewakuacji ludnoci cywilnej z Kupiczowa za lini frontu spotka豉m si z nimi w Ro篡szczach, Fefer闚ny mieszkaj w Izraelu. 砰dom ukrywaj鉍ym si w ziemiankach pomagali Czesi. Ukrai雟ka policja urz鉅za豉 ob豉wy, ziemianki znanych rodzin Berenholc闚 i Langer闚 zosta造 wykryte. Pogrom prze篡這 10 砰d闚 z Kupiczowa i 6 z Jezierzan. Prze篡 znajomy rodzic闚 Meser. Pn jesieni 1943 r. przychodzi po chleb do domu babci w Zasmykach, w tym czasie by造 ju polskie oddzia造 partyzanckie AK. 70 砰d闚 fachowc闚 pracowa這 u banderowc闚, przed nadejciem frontu wschodniego zostali przez nich zlikwidowani.

Podczas likwidacji getta w Jezieranach, podpalono bo積ic i domy w gettcie. Niekt鏎ym 砰dom uda這 si zbiec, szukali schronienia w lasach, bagnistych 章kach, w stodo豉ch Czech闚 i Polak闚. Formacje ukrai雟kich policjant闚 ju dobrze zaprawione w zabijaniu ludzi, wyruszy造 na poszukiwanie 砰d闚. Z Jezierzan na Ostr闚 uciek豉 rodzina Moszka. Odk鉅 pami皻am Moszko przyje盥瘸 bia造m koniem, zaopatrywa nas w drobiazgi, dzieci czeka造 na landryny.

Pewnego dnia us造szelimy strza造, wybieglimy na drug stron domu, zobaczy豉m przeskakuj鉍e r闚 kobiety z ma造mi dzie熤i, w tym momencie strzelali do nich ukrai雟cy policjanci. Po nied逝gim czasie znowu pad造 strza造, tym razem ci sami policjanci strzelali do wyskakuj鉍ych ze szczytu stodo造 s零iada Jakielaszka, cz這nk闚 rodziny Moszka. S零iad t逝maczy, sta豉 drabina, weszli bez jego wiedzy. Od widoku polowania na ludzi do dzi nie uwolni豉m si.

Ostatnie getto na Wo造niu zosta這 zlikwidowane jesieni 1942 r. Sytuacja Polak闚 z dnia na dzie ulega豉 pogorszeniu. Na prze這mie lat 1942-1943 przybywali nieznani ludzie, zwo造wali zebrania, g這sili has豉 Ukraina dla Ukrai鎍闚. To pada這 na podatny grunt, utwierdza這 w przekonaniu, 瞠 Polacy stanowi przeszkod w powstaniu samostijnej Ukrainy. O tym, 瞠 na p馧nocnym Wo造niu tworz si boj闚ki ukrai雟kie pod nazw Ukrai雟ka Powsta鎍za Armia (UPA) nie wiedzielimy. O pierwszym masowym mordzie Polak闚 w Ob鏎kach, 13 listopada 1942 r., r闚nie nie wiedzielimy. Tymczasem struktury tzw. UPA umacnia造 si, fala mord闚 przesuwa豉 si z p馧nocy na po逝dnie.

W mojej okolicy kurhany o篡wa造 wiosn 1943 r. Zostalimy osaczeni, zmuszeni do obrony, odci璚i od wiadomoci o sytuacji na frontach. Antypolsk histeri podgrzewali popi, na kurhanach stawiano krzy瞠, dzielono si chlebem i piewano smert Lacham. W okolicznych cerkwiach wi璚ono narz璠zia zbrodni. Do wyj靖ku nale瘸 pop Zakidalskij z Kupiczowa, zamkn像 cerkiew i zosta, m闚iono nie poszed w bandy. Nie funkcjonowa termin UPA, w potocznym j瞛yku by造 to bandy, rezuni lub bulbachy, z ich r隕 w latach 1943-1944 gin像 wiat polskich Kres闚 Po逝dniowo-Wschodnich.

CDN

Monika ladewska
http://sol.myslpolska.pl/


  PRZEJD NA FORUM