Korupcja ewoluowała
Za: http://www.aferyibezprawie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=3080:korupcja-ewoluowaa&catid=10zaskoczonygolna&Itemid=2dowanie częściej mogą to być udziały w spółkach dla urzędnika czy jego rodziny, akcje czy pieniądze ukryte pod postacią usług – tłumaczy Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.
Co trzecia sprawa prowadzona przez CBA dotyczy samorządów. W ostatnim czasie wzrosła także liczba śledztw korupcyjnych w terenowej administracji rządowej. Aż 10 proc. wszystkich spraw prowadzonych w 2012 r. przez CBA dotyczyło właśnie administracji rządowej (w 2011 r. takich śledztw było o połowę mniej). Przede wszystkim chodzi o państwowe agencje i instytucje dysponujące środkami z UE.
Źródło: niezalezna.pl, PAP, Rzeczpospolita
Przeczytaj również Rzeczpospolita łapówkarska
http://www.aferyibezprawie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=3009:rzeczpospolita-apowkarska&catid=10zaskoczonygolna&Itemid=2

NIK sprawdziła, jak gminy gospodarują lokalami komunalnymi. W 2/3 skontrolowanych urzędów brakowało przejrzystych zasad przy rozpatrywaniu i realizacji wniosków o najem mieszkań. Mogło to sprzyjać korupcji. Lista zaniedbań urzędników odpowiedzialnych za gospodarowanie lokalami komunalnymi jest długa.
Nieskuteczne były np. ich działania wobec osób, które zwlekały z zapłatą czynszu. W latach 2009 - 2011 kwota zadłużenia z tego tytułu zwiększyła się o 33 proc. - z 587 mln zł do 881 mln złotych. Występowały także problemy z egzekucją opłat od najemców korzystających z lokali komunalnych już po zakończeniu umowy. Nie monitorowano wreszcie, czy w trakcie trwania umowy sytuacja materialna najemcy nie zmieniła się na tyle, by mógł on samodzielnie wynająć mieszkanie. Przede wszystkim jednak NIK zwróciła uwagę na fakt, że aż w 2/3 skontrolowanych gmin brakowało przejrzystych zasad przy rozpatrywaniu i realizacji wniosków o najem mieszkań. Zdaniem Izby mogło to sprzyjać korupcji.


  PRZEJDŹ NA FORUM