Ostrzegam Cię Ukraino
Ukraina spłaci Rosji zadłużenie za gaz

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk obiecał, że Ukraina spłaci Rosji zadłużenie za gaz w ciągu dziesięciu dni, jeśli oba kraje zdołają się porozumieć w poniedziałek w sprawie warunków nowego kontraktu.

[Małe słówko "jeśli" robi dużą różnicę - admin]

– Zapłacimy nasze rachunki – powiedział Jaceniuk w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF. – Najpierw musimy podpisać kontrakt, następnie – dziesięć dni później – Ukraina zapłaci – sprecyzował.

Przedstawiciele Ukrainy, Rosji i unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger mają się spotkać w poniedziałek w Brukseli na kolejnych rozmowach w sprawie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę. [Co ma do tego Bruksela? Ani Rosja, ani Ukraina nie należą do UE - admin]

Moskwa, jak pisze AFP, grozi, że od wtorku zakręci kurek z gazem, jeśli Ukraina nie ureguluje zadłużenia idącego w miliardy dolarów. Kijów dokonał w piątek pierwszego przelewu na sumę 786 mln dolarów tytułem spłaty długu.

Tematem poniedziałkowych rozmów będzie cena gazu dostarczonego na Ukrainę w kwietniu i maju (Kijów kontestuje ceny, które Moskwa znacznie podniosła), a także sprawa przyszłych dostaw. [Rosja nie tyle "podniosła" ceny, ile zrezygnowała ze stosowania wobec Ukrainy taryfy ulgowej, no bo niby dlaczego miała by je nadal stosować? - admin]

– Powinniśmy podpisać nowy kontrakt. Jeśli Rosja nie zechce nowego kontraktu, spotkamy się w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie – oświadczył Jaceniuk, jak wynika z udostępnionych przez telewizję ZDF fragmentów wywiadu.

Ukraina chce oskarżyć Rosję o łamanie dwustronnego porozumienia handlowego, jeśli w poniedziałek nie będzie rozstrzygnięć – pisze AFP. Zaznacza, że Moskwa zasygnalizowała gotowość do pójścia na ustępstwa w kwestii ceny.

MM, PAP
http://naszdziennik.pl


  PRZEJDŹ NA FORUM