XIV Kapituła Prowincjalna Zgromadzenia Ducha Świętego
Opublikowany 2 mar 2013

Jeden z najpiękniejszych kościołów, jakie widziałam w Wilnie.Budowę kościoła zainicjował Michał Kazimierz Pac w II połowie XVII wieku. Powstawał on już w pewnym oddaleniu od ówczesnego miasta dlatego został otoczony murem z kaplicami przypominającymi baszty.
Świątynia jest budowlą wzniesioną na wzór bazyliki watykańskiej. Piękna jest barokowa fasada z wieżami i portalem jednak o unikatowości świątyni decyduje jej wnętrze. Ściany i sklepienia są bogato zdobione stiukami, ornamentami i rzeźbami. Uwagę przykuwa ambona w kształcie łodzi Piotrowej

Wnętrze kościoła p.w. św. Piotra i Pawła w Wilnie

BAZYLIKA ŚW. PIOTRA

(Basilica di San Pietro)

Muzeum – Skarbiec Św. Piotra
Informacje porządkowe bazyliki
Galeria
Wirtualna podróż po Bazylice św. Piotra

Trochę historii

Bazylika św. PiotraW starożytnym Rzymie, na dzisiejszym wzgórzu watykańskim, znajdował się Cyrk Nerona, gdzie poniósł śmierć apostoł Piotr. Pochowano go, na najbliżej położonym cmentarzu na zboczu wzgórza. Dlatego właśnie w tym miejscu nawracający się cesarz Konstantyn wzniósł bazylikę ku czci św. Apostoła. Około roku 500 papież Symmach zbudował przy bazylice pierwszą rezydencję papieską. To także tutaj, a nie w katedrze Św. Jana na Lateranie, w Boże Narodzenie 800 roku papież Leon III ukoronował cesarza Karola Wielkiego.

W 1377 roku, po powrocie z „niewoli awiniońskiej”, papieże przenieśli się tu na stałe razem z Kurią. W 1506 roku papież Juliusz II, w miejscu starej, prawie walącej się bazyliki konstantyniańskiej, rozpoczął budowę nowego, wspaniałego kościoła, zaprojektowanego przez Donata Bramantego. Prace przy nim trwały przez następne 150 lat. Po śmierci Bramantego w 1514r. robotami kierowali: Rafael Sanzio, Antonio da Sangallo Młodszy, a w końcu Michał Anioł, który powrócił do pierwotnego projektu na planie krzyża greckiego z okazałą kopułą, której jednak nie zdążył dokończyć osobiście.

Na początku XVII w., Paweł V nakazał Carlowi Madernie przedłużenie nawy głównej, czyniąc w ten sposób z bazyliki budowlę na planie krzyża łacińskiego. dodano równocześnie po trzy kaplice z dwóch boków przedłużonej nawy. W latach 1606 – 1614 Maderno wybudował fasadę bazyliki. Wielu krytykowało ją, ponieważ wydawała się zbyt szeroka w stosunku do wysokości.

W 1646 r. prace przy bazylice zostały powierzone genialnemu artyście baroku Gian Lorenzo Berniniemu, który najpierw zajął się przebudową facjaty i ozdobą wnętrza, a później budową zaprojektowanej przez siebie kolumnady na placu.

Bazylika została konsekrowana 18 listopada 1626 roku przez papieża Urbana VIII.

http://www.wiecznemiasto.dbv.pl/viewpage.php?page_id=20  PRZEJDŹ NA FORUM