NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Has³o: rss dla

HOME » JAK EURO ZUBO¯Y£O S£OWAKÓW

Przejdz do do³u stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Jak euro zubo¿y³o S³owaków

  
TheAspartam
28.02.2014 13:56:50
poziom 6

Grupa: Administrator 

Posty: 1196 #1762924
Od: 2012-7-18
Obrazek
S³owacja – Podhale. Nasi reporterzy odwiedzili s³owackich górali z wsi Sucha Hora przy granicy z naszym Chocho³owem. Kiedyœ by³a to miejscowoœæ bardzo bogata, gdy¿ ¿y³a z handlu z Polsk¹. Teraz wiêkszoœæ mieszkañców to bezrobotni!
W Suchej Horze, s³owackiej wiosce granicz¹cej z Chocho³owem, jeszcze 10 lat temu trwa³o handlowe eldorado. W niemal co drugim domu dzia³a³y „potraviny”, czyli wypchane po brzegi alkoholem i s³odyczami sklepy spo¿ywcze, w których 99 procent klientów stanowili Polacy. Przyje¿d¿aliœmy, by zaopatrzyæ siê w hektolitry œmiesznie wówczas taniego piwa czy rumu.

Od kiedy jednak rz¹d S³owacji zast¹pi³ korony europejsk¹ walut¹, ta bogata kiedyœ wioska zaczê³a podupadaæ.
Dziœ mieszkaj¹ tu g³ównie emeryci. M³odzi wyjechali w œwiat. – U nas umarliby z g³odu – mówi¹ ci z mieszkañców, którzy zostali.
Wspomnieñ czar...

U dorastaj¹cego w latach 90. górala na has³o „Jedziemy na S³owacjê” dalej na twarzy pojawia siê uœmiech. To efekt przyzwyczajenia. Przed 2000 r. do naszych po³udniowych s¹siadów wiêkszoœæ mieszkañców Podhala jeŸdzi³a co niedzielê. Kupowaliœmy na S³owacji alkohol (nawet o po³owê tañszy ni¿ w Polsce) i jeszcze tañsze, dobre gatunkowo s³odycze. Podobnie robili turyœci. Dla wielu podczas wakacji na Podhalu „zakupowa” wycieczka na S³owacjê by³a równie wa¿na jak wyjœcie na Giewont czy Guba³ówkê.

Nic wiêc dziwnego, ¿e dziêki takiemu podejœciu przygraniczne wsie na S³owacji ros³y w si³ê. W Suchej Horze w najlepszym okresie dzia³a³o ok. 30 sklepów. Sporo jak na wieœ z 670 mieszkañcami.
To cholerne euro!

Dziœ Sucha Hora (podobnie jak inne miejscowoœci przy granicy) jest cieniem samej siebie. Ze wspomnianych 30 „potravin” osta³o siê równo 5. Z pozosta³ych ju¿ dawno poznika³y wielkie niegdyœ szyldy zapraszaj¹ce klientów na tanie zakupy. Nie stoj¹ ju¿ przed nimi auta z polskim rejestracjami.

– Nie ma siê co dziwiæ. Kiedyœ z Polski mia³em 300 klientów dziennie. Teraz jest pan pierwszym w tym tygodniu (to by³a œroda – przyp. red.) – mówi Maria Skorusa, w³aœcicielka sklepu spo¿ywczego mieszcz¹cego siê 10 metrów od granicy z Polsk¹. Kobieta pokazuje pó³kê z alkoholami. – Tu jest przyczyna naszego upadku. Przestaliœcie przyje¿d¿aæ, bo na koñcu ceny nie ma ju¿ korony tylko znak euro (do tego na S³owacji w stosunku do lat 90. wzros³a akcyza – przyp. red.). Przez to wszystko jest dro¿sze ni¿ u was, w Polsce – dodaje kobieta. Twierdzi, ¿e swój sklep spo¿ywczy utrzymuje ju¿ tylko z przyzwyczajenia.

– S¹ miesi¹ce, ¿e z emerytury do niego dop³acam. Gdzie siê podzia³y te czasy, kiedy zatrudnia³am 7 ekspedientek? – mówi.
Sami kupuj¹ w Polsce

Przed kolejnym sklepem wita nas kobieta zamykaj¹ca drzwi na k³ódkê. Jest po³udnie, wiêc widok to co najmniej dziwny. – Pan z Polski? To œwietnie! Mo¿e podwióz³by mnie pan do Chocho³owa? Muszê zrobiæ zakupy – pyta pani Maria. Gdy pytamy, czemu nie zrobi zakupów u siebie, odpowiada, ¿e we w³asnym lokalu, nawet gdyby odliczy³a swoj¹ mar¿ê, wyda³aby wiêcej, ni¿ w pobliskim Chocho³owie. – Wszystkiemu winne to przeklête euro. Nie wiem, po co nasz rz¹d je wprowadza³. Za czasu koron ¿yliœmy tu jak p¹czki w maœle. A teraz? Wiêkszoœæ ludzi nie ma pracy. Co szczêœliwsi znaleŸli j¹ w po³o¿onej 15 km dalej Trstenie. Inni wyje¿d¿aj¹ do Anglii, Czech lub Polski. U nas zostali tylko emeryci, którzy utrzymuj¹ siê z gazdówek – nie kryje ¿alu kobieta.

W rozmowach z kolejnymi mieszkañcami Suchej Hory s³owo: euro pada wielokrotnie. Zawsze w negatywnym kontekœcie. – U nas we wsi wprowadzenie tej waluty boli ludzi podwójnie – mówi Anna Goral, sprzedawczyni z kolejnego sklepu. Sama skoñczy³a ekonomiê, wiêc – jak twierdzi – pewne mechanizmy rozumie. – Po pierwsze, euro odebra³o nam klientów z Polski, dziêki którym w Suchej Horze przez 20 lat ¿y³o siê œwietnie. Tak dobrze, ¿e ca³a S³owacja nam tego zazdroœci³a! – mówi.

Kobieta stwierdza te¿, ¿e po wprowadzeniu tej waluty zbiednieli wszyscy S³owacy – ceny wzros³y, a p³ace zmala³y. Dlatego nasza rozmówczyni ma dla Polaków radê.

– Za nic nie zgadzajcie siê na wprowadzenie euro w swoim kraju. Jeœli wasz premier bêdzie siê upiera³, ¿eby jednak by³o euro, wyœlijcie go do naszej wsi. Tu jest najlepszy przyk³ad, ¿e waluta z Brukseli z bogatego cz³owieka szybko zrobi biedaka! – stwierdza.

http://www.dziennikpolski24.pl

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Nastêpna >     Ostatnia >>  

HOME » JAK EURO ZUBO¯Y£O S£OWAKÓW

Aby pisac na forum musisz sie zalogowaæ !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny