NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ROSYJSKI EKSPORT TO NIE TYLKO ROPA I GAZ

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Rosyjski eksport to nie tylko ropa i gaz

  
marcus
12.06.2014 14:44:30
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2112 #1863556
Od: 2014-5-4
Obrazek

Ciekawy artykuł na temat rzekomo wyłącznie surowcowego eksportu Rosji ukazał się na stronie:
http://politikus.ru/industry/21215-rossiyskiy-eksport-eto-ne-tolko-neft-i-gaz.html

Czy Rosja nie może zaoferować światu nic, oprócz ropy naftowej?

W artykule można się dowiedzieć, co oprócz ropy i gazu produkuje się w Rosji, co eksportuje się za granicę i co by się stało, gdyby zaprzestano kupowania rosyjskiej ropy i gazu. Powszechnie uważa się, iż było by to dla Rosji katastrofą ekonomiczną. Rzeczywistość zaś jest taka, iż Rosja jest jednym z głównych światowych eksporterów produktów i usług high-tech.

Trochę liczb na poparcie powyższego, mogącego niejednego zaskoczyć, twierdzenia. Otóż według danych Banku Centralnego (Центробанкoczko za rok 2013:

Wartość eksportu towarów – 523 mld dolarów, usług – 70 miliardów, w sumie 593 miliardy dolarów.
Z tego ropy naftowej sprzedano za 174 mld, produktów naftowych za 109 mld, gazu ziemnego za 67 mld, gazu skroplonego za 5 mld dolarów. W sumie – 355 mld dolarów.
Oznacza to, że za eksport towarów i usług nie związanych z ropą naftową, Rosja otrzymała 238 mld dolarów w roku 2013.

Czy to dużo czy mało? Dla porównania, łączna wartość eksportu wszystkich towarów i usług w Rosji w 2004 r. wynosiła około 204 miliardów. Czy miała wówczas miejsce jakaś apokalipsa gospodarcza? Nie, Rosji udało się przetrwać mimo tak mizernego eksportu. W poprzednich latach było jeszcze gorzej i jakoś Rosjanie nie musieli jeść lebiody.

Oczywiście ewentualny spadek cen energii nie będzie dobry dla Rosji, PKB zmaleje, rubel stanieje, import stanie się droższy. Ale spodziewany „kryzys” będzie niczym w porównaniu z kryzysem roku 1998. Ponadto efektem dewaluacji rubla będzie zwiększenie konkurencyjności rosyjskiego eksportu, a Rosja ma wiele do zaoferowania.

Z czego składa się owe 238 mld dolarów eksportu? Usługi: transport, podróże, usługi finansowe, doradztwo, komputery, technika, edukacja, budownictwo itp. Rosja i rosyjskie firmy często pojawiają się wśród światowych liderów i mają unikalne kompetencje na rynku w swoich branżach.

A oto garść przykładów.

Energetyka atomowa – „Rosatom” opanował 16% światowego rynku budowy bloków nuklearnych. Wartość podpisanych umów to 74 miliardy dolarów w roku 2013.
Usługi finansowe – „Alpari” to jeden z pięciu największych brokerów na świecie. Obroty ponad 1 bilion dolarów rocznie. File w w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach.
Grupa transportowa „Wołga-Dniepr” – światowy lider w segmencie superciężkich i ponadgabarytowych transportow powietrznych z obrotem powyżej 1 mld USD rocznie.
Usługi w dziedzinie IT – „Russoft”. Obroty 4.6 mld dolarów w roku 2012, z czego około połowa przypada na sprzedaż gotowych produktów, a połowa na usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie.
Budownictwo za granicą – „Mosmetrostroj” wygrała przetarg na budowę tunelu hydraulicznego pod Bosforem w Turcji o średnicy 6 metrów i długości 3,4 km i jest obecnie zaangażowana w budowę metra w Chennai (Indie) i szybkiej magistrali z Tel Awiwu do Jerozolimy.
Inżynieria kosmiczna - Rosja jest światowym liderem w produkcji komercyjnych pojazdów kosmicznych, wynoszących na orbitę satelity, ładunku i osoby; dochód ok. 1 mld dolarów rocznie.
Inżynieria lotnicza - „Progresstech” jest liderem w Europie Wschodniej w dziedzinie inteligentnych usług dla przemysłu lotniczego i transportu lotniczego. Od 1998 r. „Progresstech” aktywnie uczestniczy w tworzeniu wszystkich najnowszych wersji Boeing Commercial Airplanes (777 i 737), jak również w projektowaniu nowego samolotu Boeing 787 i Boeing 747-8. Świadczono też usługi inżynieryjne i konsultingowe w ramach programów budowy m.in. samolotów Airbus A320, A330, A350, A380; Gulfstream G250, G650; Cessna Columbus; Mitsubishi Regional Jet; Bombardier CSeries, Learjet 85.
Analityka i Konsulting Biznesowy – „Prognoza”, międzynarodowa firma z siedzibą w Permie wdrożyła już ponad 1500 projektów do wprowadzenia oprogramowania analitycznego dla 450 klientów w ponad 70 krajach. Wśród jej klientów – MFW, WHO, Coca-Cola, 3M.
Usługi telekomunikacyjne - „Komunikacja Satellite” zapewnia dostęp do segmentu kosmicznego użytkownikom z 35 krajów i jest jednymi z dziesięciu największych na świecie operatorów satelitarnych w zakresie łączności satelitarnej. Warto też wymienić „Rostelekom”, który wraz z trzema operatorami zagranicznymi bierze udział w realizacji nowego projektu na dużą skalę – budowy szybkiego połączenia „Europa-Persja” (EPEG), o pojemności łącza do 3,2 Tbit/s.
Turystyka i podróże służbowe – ich obsługa przynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.
Metalurgia - eksport osiągnął 40 mld dolarów. W niektórych dziedzinach Rosja jest kluczowym eksporterem na świecie – np. tytanu, niklu, aluminium, nie tylko surowców, ale i zaawansowanych technologicznie wyrobów.
Przemysł chemiczny – Rosja jest światowym liderem w produkcji kauczuku syntetycznego, niektórych nawozów i chemikaliów. Roczny eksport – ponad 30 mld USD.
Rolnictwo i żywność – w 2013 r. eksport produktów rolnych z Rosji wyniósł 15 miliardów dolarów. Sąt to głównie zboża – pszenica, ryż, kukurydza.
Przemysł zbrojeniowy – Rosja to drugi na świecie, po USA, eksporter broni (15.7 mld dolarów w 2013 r). Sprzedaje się głównie pojazdy opancerzonych, systemy obrony powietrznej, samoloty bojowe i śmigłowce oraz uzbrojenie okrętów wojennych.
Ciężkie maszyny – „Hydropress”, „Tiażmekpress”, „Uralmasz” eksportują do wielu krajów prasy hydrauliczne, urządzenia do kucia metali i tłoczenia blachy, lokomotywy, wagony, statki, silniki itp. Wśród odbiorców znajduje się m.in. USA.
Urządzenia wydobywcze – statki wiertnicze, tankowce, masowce.
Lotnictwo – samolot krótkiego zasięgu „Suchoj SuperJet 100″, eksportowany jest do 12 krajów. Holding „Wiertolety Rosii” to największy na świecie producent w segmencie średnich i ciężkich śmigłowców (14% całkowitego światowego rynku śmigłowców, 35% światowej floty helikopterów bojowych, 74% floty światowej super ciężkich śmigłowców powyżej 20 ton, 56% światowej floty śmigłowców o masie od 8 do 15 ton).
Optyka – cały szereg firm produkujących urządzenia optyczne na eksport. Np. główne, dwumetrowe zwierciadła dla trzech teleskopów Royal Greenwich Observatory (UK), czy lustro 1,23 m do teleskopu Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu (Niemcy).
Sprzęt i instrumenty naukowe – m.in. Nowosybirski Instytut Fizyki Jądrowej – od skanerów medycznych do akceleratorów przemysłowych i defektoskopów.
Oprogramowanie antywirusowe „Kasperski”, z przedstawicielami za granicą i 500 firmami partnerskimi w ponad 60 krajach. Wśród klientów - Cisco Systems, Lufthansa, McKinsey & Company, Oracle, Siemens, Novell, General Electric, Bayer i in.
Frezarki, obrabiarki, lasery przemysłowe dużej mocy. Firma „IPG Photonics” jest jednym z trzech wiodących producentów laserów przemysłowych (kapitał ponad 1 miliard USD, a w segmencie superlaserów jest monopolistą.
Dobra konsumpcyjne – odzież, żywność, meble, samochody pancerne.
Elektrotechnika – 30% produkcji firmy „Ruselprom” (samochody elektryczne) idzie na eksport. Także urządzenia elektryczne dla dużych obiektów energetycznych, firm hutniczych, firm inżynieryjnych.
Elektronika – spółka „TransAsia” to światowy lider w produkcji systemów nawigacji morskich i profesjonalnych symulatorów dla flot handlowych. Opanowała 45% światowego rynku symulatorów morskich, 35% systemów elektroniczno-kartograficznych. Rosja produkuje także urządzenia do nawigacji morskiej, systemy zarządzania ruchem, rejestratory, dyktafony, czujniki, systemy zasilania energią słonecznę itd.
Energetyka – eksport paliwa jądrowego, usługi wzbogacania uranu, sprzęt dla elektrowni wodnych, gotowe elektrownie.

I to by było na tyle w dużym skrócie.

Wg. http://politikus.ru/industry/21215-rossiyskiy-eksport-eto-ne-tolko-neft-i-gaz.html
  
marcus
18.06.2014 19:16:24
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2112 #1868747
Od: 2014-5-4
Obrazek
Co z rosyjskim gazem?
Poniżej zebrane do kupy najciekawsze informacje na temat rosyjskiego gazu, którego morderca i dyktator Putin nie chce za darmo oddawać przyjaciołom z Ukrainy. Oczywiście informacje pochodzą ze znanej rosyjskiej witryny, bo polskojęzyczna prasa i Internet niczym się na ogół nie różni od używanego papieru toaletowego.
Admin

W obwodzie połtawskim doszło do wybuchu gazociągu

W obwodzie połtawskim na Ukrainie doszło do wybuchu gazociągu „Urengoj-Pomary-Użhorod”, którym rosyjski gaz dostarczany jest do Europy.

Według informacji operacyjnych, nikt nie ucierpiał. Świadkowie naoczni relacjonują, że po wybuchu płomienie podniosły się do wysokości 200 metrów. Prowadzone są prace w celu likwidacji ogniska pożaru.

Wybuch rurociagu

http://polish.ruvr.ru/news/2014_06_17/W-obwodzie-poltawskim-doszlo-do-wybuchu-gazociagu-7165/

Tranzyt gazu do Europy nie ucierpiał w wyniku wybuchu gazociągu

Wybuch gazociągu „Urengoj-Pomary-Użhorod” nie ma wpływu na objętość tranzytu gazu do Europy – poinformowała służba prasowa firmy Ukrtransgaz.

Wybuch ukraińskiego gazociągu miał miejsce we wtorek. Doszło do niego w wyniku rozhermetyzowania, które spowodowało wyciek i zapłon gazu.
Tymczasem źródło w organach ścigania poinformowało, że wybuch gazociągu „Urengoj-Pomary-Użhorod” mógł być wynikiem dywersji. „Obszar rozprzestrzenienia ognia sięga kilometra. Wersją wstępną jest dywersja” – podano.

http://polish.ruvr.ru/2014_06_17/Tranzyt-gazu-do-Europy-nie-ucierpial-w-wyniku-wybuchu-gazociagu-1972

Norwegia nie będzie mogła zapatrzeć Europy w gaz zamiast Rosji

Norweskie przedsiębiorstwo naftowe Statoil nie może zastąpić rosyjskich dostaw do Europy w przypadku eskalacji konfliktu między Gazpromem i Naftogazem Ukrainy – oznajmił dyrektor wykonawczy Statoil Helge Lund.

Lund oznajmił, że firma może zwiększyć dostawy, lecz nie jest w stanie zapewnić ilości, dostarczane przez Rosję, będącą drugim co do wielkości dostawcą na świecie.
Szef Statoil wyraził nadzieję, że zostanie znalezione pragmatyczne rozwiązanie problemu prawdopodobnego zawieszenia dostaw rosyjskiego gazu do UE przez Ukrainę.

http://polish.ruvr.ru/news/2014_06_17/Norwegia-nie-bedzie-mogla-zapatrzec-Europy-w-gaz-zamiast-Rosji-1951/


Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ROSYJSKI EKSPORT TO NIE TYLKO ROPA I GAZ

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny