NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » BANK ROZWOJU BRICS: ZNACZĄCY KROK W KIERUNKU NOWEGO ŁADU ŚWIATOWEGO

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Bank Rozwoju BRICS: znaczący krok w kierunku nowego ładu światowego

  
marcus
15.07.2014 21:10:27
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Posty: 2110 #1890806
Od: 2014-5-4
Obrazek
Kraje BRICS tworzą własny Nowy Bank Rozwoju, co według wielu ekspertów jest jednoznaczne ze znaczącym krokiem w kierunku pokryzysowego ładu światowego.

Przywódcy Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Afryki Południowej (czyli wszyscy członkowie grupy BRICS) podpiszą umowę o Nowym Banku Rozwoju podczas szczytu w brazylijskim Fortaleza. Ponadto zostanie podpisana umowa ramowa w sprawie ustanowienia puli rezerw walutowych wykorzystywanych w przypadku znacznego spadku rezerw walutowych któregokolwiek z państw uczestniczących w grupie.

W ten sposób pula walutowa BRICS będzie czymś na podobieństwo, a w perspektywie średnioterminowej prawdopodobnie i alternatywą, Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Ogólnie rzecz biorąc, nowa struktura może być uważana za symbol rosnącego wpływu wschodzących gospodarek na istniejącą globalną architekturę finansową. Mówi prezydent Izby Handlowo-Przemysłowej, szef Rady Biznesu BRICS Siergiej Katyrin:

Rosja i inne państwa członkowskie wniosą na początek po 2 miliardy dolarów. Będzie to wpłacony kapitał banku. Poza tym będzie jeszcze podzielony kapitał – 50 miliardów dolarów. I dozwolony kapitał – rzędu 100 miliardów. Fundusze będą gromadzone mniej więcej przez 7 lat. Bank będzie zarządzany kolegialnie. Najwyższy organ kolegialny – Rada Zarządców, wykonawczy – Rada Dyrektorów. Prezes banku będzie wybierany na okres 5 lat.

Nowy Bank Rozwoju zostanie założony nie tylko dla państw BRICS, ale także dla innych, które wchodzą w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednak udziały państw BRICS w kapitale banku nie mogą spaść poniżej 55 procent. Działalność banku koncentruje się na finansowaniu projektów infrastrukturalnych na obszarze państw BRICS.

Teraz o puli rezerw walutowych. Głównym powodem jej utworzenia są źle prognozowane decyzje Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych i Europejskiego Banku Centralnego. Dlatego też, aby wesprzeć tę czy inną walutę kraju, który znalazł się w trudnej sytuacji wahania swojej waluty, postanowiono stworzyć pulę walut rezerwowych. Fundusze nie będą nigdzie przekazywane. Określone kwoty zostaną zapisane na rachunkach banków centralnych. A kiedy to będzie konieczne, to czy inne państwo skorzysta z tych pieniędzy.

Bank Rozwoju BRICS będzie dobrą bazą dla budowy wzajemnej współpracy, wymiany handlowej i inwestycji. W końcu grupa zajmuje wyjątkowe miejsce w gospodarce światowej. Jest to największy rynek na świecie. W krajach członkowskich BRICS zamieszkuje 40 procent ludności świata. Państwa te posiadają ogromne zasoby naturalne, przygotowaną bazę przemysłową i profesjonalny personel, zapewniają prawie 30 procent światowego PKB. Mówi wybitny chiński politolog, wiceprezes Towarzystwa Międzynarodowych Badań Strategicznych w Szanghaju profesor Feng Shaolei:

BRICS stoi obecnie przed poważnym wyzwaniem. W ubiegłym roku gospodarka państw BRICS nie rosła już tak szybko, jak wcześniej. Na dzień dzisiejszy kraje rozwijające się stoją w obliczu tego samego problemu – odpływu kapitału. Innym ważnym momentem jest kryzys ukraiński i związane z nim zachodnie sankcje wobec Rosji. W tej sytuacji kraje BRICS powinny jeszcze bardziej się zjednoczyć, a szczyt w Brazylii to bardzo ważne spotkanie dla dalszego rozwoju współpracy w ramach tej grupy. Wydaje się, że BRICS to nie tylko nowy format dla reformy międzynarodowego systemu finansowego, ale także w szerszym znaczeniu – platforma do omówienia możliwych obszarów współpracy w nowej sytuacji gospodarczej. Jest to również baza polityczna dla budowy nowego ładu międzynarodowego.

Według analityków, Bank Rozwoju i pula rezerw walutowych zwiększą zdolność firm z państw BRICS do przyciągania kapitału, wśród którego często okazuje się być kapitał z Zachodu. Politycznie zaangażowany Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest w rzeczywistości instrumentem amerykańskich wpływów. W związku z tym, decyzja o utworzeniu struktur niezależnych od Waszyngtonu, analogicznych do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, wygląda całkiem aktualnie i logicznie. Przy tym uczestnicy otrzymają znacznie tańsze finansowanie, niż na wszystkich innych rynkach kapitałowych, powiedział dyrektor rosyjskiego Instytutu Problemów Globalizacji Michaił Deliagin.

Niektóre kraje BRICS, jak na przykład Rosja i Chiny, mają dobre stosunki dwustronne. Jednak, nie są one jednym organizmem gospodarczym. Dana umowa umożliwia jego powstanie.

Ściśle mówiąc, decyzja o utworzeniu Banku Rozwoju BRICS posiada wymiar nie tylko ekonomiczny, ale także polityczny. Po upadku koncepcji tak zwanego „konsensusu waszyngtońskiego” na bazie wspólnych wartości (idea, której celem było zbudowanie jednobiegunowego świata z centrum w Stanach Zjednoczonych), świat potrzebuje nowych rozwiązań. BRICS proponuje własną wersję „połączenia różnic” – koncepcję policentrycznego i multicywilizacyjnego systemu międzynarodowego.

http://polish.ruvr.ru

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » BANK ROZWOJU BRICS: ZNACZĄCY KROK W KIERUNKU NOWEGO ŁADU ŚWIATOWEGO

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta