NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PRYWATYZACJA LASÓW: KORWIN-MIKKE NIE MA RACJI - TŁUMACZY ANDRZEJ POCHYLSKI

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Prywatyzacja lasów: Korwin-Mikke nie ma racji - tłumaczy Andrzej Pochylski

  
TheAspartam
21.02.2014 13:21:37
poziom 6

Grupa: Administrator 

Posty: 1196 #1754953
Od: 2012-7-18


Ilość edycji wpisu: 1
LINK DO FILMU-

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

  
marcus
30.05.2014 12:31:58
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Posty: 2110 #1852995
Od: 2014-5-4
Będzie zakaz prywatyzacji lasów? Chce tego PSL.

W Sejmie rozpoczęła się w czwartek debata na temat wpisania do konstytucji zakazu prywatyzacji i komercjalizacji Lasów Państwowych. Projekt w tej sprawie przygotował klub PSL. Propozycja zakłada m.in., że „lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie”.

Rzecznik Stronnictwa Krzysztof Kosiński wyjaśnił w rozmowie z PAP, że chodzi np. o sytuacje, w których przez las ma przebiegać autostrada.

Autorzy projektu podkreślili w jego uzasadnieniu, że typowa dla podmiotów komercyjnych działalność, ukierunkowana na zysk, stanowiłaby zagrożenie dla trwałości lasów i bezpieczeństwa ekologicznego państwa. W projekcie zapisano ponadto, że lasy są „dobrem wspólnym i podlegają szczególnej ochronie” oraz „są udostępniane dla ludności na równych zasadach”.

Zdaniem PSL zakaz prywatyzacji lasów „w zmiennych uwarunkowaniach polityczno-gospodarczych pozwoli zapewnić stabilność i trwałość lasom oraz zagwarantować możliwość korzystania z dobrodziejstw lasu przyszłym pokoleniom”.

W uzasadnieniu wskazano ponadto, że zarządzanie tak cennym majątkiem wymaga nie tylko „ogromnej wiedzy i rozwagi, ale także długofalowej strategii funkcjonowania”. „Zarządzanie lasami powinno pozostać politycznie niezależne (…) oraz poddane nadzorowi społecznemu” – zaznaczyli autorzy.

Ludowcy wskazali w uzasadnieniu projektu, że zdecydowana większość lasów jest własnością Skarbu Państwa. „Stanowią ponad 80 proc. szczególnie cennych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym obszarów kraju (…) Lasy Państwowe w istniejącej formule własnościowej mają powszechną akceptację społeczną, duże społeczne zaufanie i są bardzo pozytywnie oceniane” – napisano w uzasadnieniu.

Polskie lasy są dobrem wspólnym oraz dziedzictwem narodowym będącym trwałą własnością publiczną – powiedział poseł Józef Zych (PSL) w trakcie debaty nad wpisaniem do ustawy zasadniczej zakazu prywatyzacji i komercjalizacji lasów należących do Skarbu Państwa.

Poseł ocenił w czwartek, że obecnie w polskim społeczeństwie istnieje przekonanie, że dotychczasowe uregulowania prawne co do statusu lasów w Polsce są niewystarczające. – Zatem należy jednoznacznie określić ich status i na trwałe zagwarantować ochronę przed dokonującymi się na świecie przekształceniami własnościowymi, w tym komercjalizacją i prywatyzacją – zaznaczył.

- Nie ma żadnej wątpliwości, że polskie lasy (należące do Skarbu Państwa – PAP) są dobrem wspólnym, że ich struktura jest powszechnie akceptowana, a zatem stanowią one dziedzictwo narodowe, będące trwałą własnością publiczną – dodał Zych.

Poseł ocenił, że proponowana przez jego klub zmiana konstytucji jest zgodna z prawem wspólnotowym. – Ograniczenia swobód w zakresie korzystania przez obywateli UE dot. możliwości nabywania własności Lasów Państwowych, nie będą mogły być podstawą do stwierdzenia naruszenia prawa europejskiego przez Polskę w sytuacji, gdy regulacje i ograniczenia służą osiągnięciu celu leżącego w interesie ogólnym. A cel, jaki wskazujemy – umożliwienie prawidłowej gospodarki leśnej – leży niewątpliwie w interesie ogólnym – przekonywał.

Zych zaznaczył, że jego klub dąży do tego, aby ustawa zasadnicza jednoznacznie wykluczała jakąkolwiek prywatyzację i komercjalizację lasów.

http://finanse.wp.pl

Bardzo pięknie, tylko gajowego gnębi pytanie, za ile PSL gotowe jest zmienić zdanie.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PRYWATYZACJA LASÓW: KORWIN-MIKKE NIE MA RACJI - TŁUMACZY ANDRZEJ POCHYLSKI

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta