NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » MAPY MYŚLI

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Mapy myśli

  
BladyMamut
11.05.2013 20:10:44
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 101 #1440461
Od: 2013-1-19


Ilość edycji wpisu: 2
Obrazek

Mapy myśli to metoda tworzenia notatek w sposób rysunkowy, opracowana przez Tony’ego Buzana. W przeciwieństwie do tradycyjnego, linearnego notowania aktywizuje ona obie półkule mózgowe. Zwykłe notatki są długie, zajmują dużo czasu i nie pobudzają mózgu do twórczego myślenia. Używając hierarchizacji, kolorów, symboli, rysunków, numeracji i słów-kluczy w proces nauki zostaje zaangażowany cały mózg, co znacznie podnosi efektywność nauki i zapamiętywania.
Jeśli tworzenie zwykłych notatek kojarzy Ci się z nudą, zmęczeniem, trudnością, stratą czasu i ślęczeniem nad książkami – czytaj dalej. W tym wpisie dowiesz się jak prawidłowo tworzyć mapy, dlaczego warto je stosować oraz gdzie możesz je wykorzystać.

Jak funkcjonuje mózg

Linearne notatki, linijka po linijce angażują tylko lewą półkulę. Jednak najskuteczniejsze notatki to takie, które synchronizują obie półkule.
*Lewa półkula odpowiada za:
*myślenie logiczne i analityczne,
*hierarchię,
*słowa, liczby.

Prawa półkula, tzw. „twórcza”, czy „artystyczna” odpowiedzialna jest za:
*marzenia, wyobraźnię,
*kolory,
*obraz całości, przestrzeń,
*kreatywność.

Jak rysować mapy myśli

1. Przygotuj białą kartkę papieru (formatu A4 lub większą) i połóż ją poziomo (nasze pole widzenia jest szersze w poziomie).
2. Na środku kartki narysuj obrazek, ilustrujący główny temat. Najlepiej niech to będzie trójwymiarowy obraz. Użyj przynajmniej 3 kolorów.
3. Dorysuj główne gałęzie. Główne gałęzie to poszczególne działy. Zobrazuj je za pomocą słów i obrazków.
4. Teraz dorysuj mniejsze gałęzie. Im dalej od centrum tym bardziej szczegółowe informacje, cieńsze gałęzie i mniejsze słowa.

Wskazówki:
*Pisz czytelnie, najlepiej drukowanymi literami. Maksymalne nachylenie słowa to 45 stopni. Inaczej będziesz musiał obracać kartkę, aby obejrzeć mapę.
*Każde słowo powinno znajdować się na linii o długości takiej jak słowo.
*Używaj kolorów – inny kolor do oddzielnego tematu. Kolorowe obrazy działają na wyobraźnię i wzbudzają zainteresowanie.
*Akcentuj ważne rzeczy na czerwono, pogrubioną czcionką lub rozstrzelonym drukiem.
*Używaj strzałek o różnych kolorach, kształtach i kierunkach.
*Używaj dziwnych i absurdalnych skojarzeń, które wywołają humor lub przywołają ruch.
*Używaj znaków i symboli. Symbole pomogą zobrazować abstrakcyjne pojęcia. Możesz stworzyć własny system symboli.
*Numeruj i hierarchizuj. Porządek i kolejność sprawia, że mapa jest czytelna oraz pomaga w zapamiętywaniu i przypominaniu informacji.
*Twórz obrazy-filmy, które przywołują ruch.
*Rysuj linie odręcznie. Niech będą faliste. Nie używaj linijki.
*Wydziel każdy temat za pomocą chmurki.
*Rysuj zabawne obrazki. Zapamiętasz lepiej to, co Cię bawi.

A teraz najważniejsze: traktuj tworzenie map jak dobrą zabawę, a nie przykrą konieczność.

Obrazek

Zastosowanie
- planowanie
Możesz wykorzystać mapy myśli do planowania dnia, tygodnia czy miesiąca. Pozwoli Ci to uwzględnić czas trwania oraz priorytety. Dzięki mapie możesz również zaplanować organizację jakiegoś spotkania.
- notatki
Twórz mapy myśli podczas szkoleń, wykładów, oglądania telewizji, wiadomości, słuchania radia.
- streszczenia
Za pomocą map możesz wynotować najważniejsze rzeczy oraz streścić książkę lub artykuł przeczytany w gazecie czy internecie.
- prezentacje i wystąpienia publiczne
Wykorzystaj mapy w planowaniu referatów, sprawozdań, przemów, prezentacji i wystąpień publicznych. Zapisz najważniejsze idee i punkty wystąpienia.
- analizowanie
Nazwij problem w postaci głównego tematu. Określ takie gałęzie jak: „jak”, „kiedy”, „gdzie”. Stwórz gałęzie na plusy i minusy ewentualnych rozwiązań.
- w szkole
Zaplanuj wypracowanie za pomocą mapy, sporządź notatki lub przygotuj materiał do sprawdzianu.
- projektowanie
Zaprojektuj wygląd strony internetowej, działy, tematykę, poprawki.

Ja najczęściej używam map myśli do streszczania książek, a od momentu założenia bloga – do zaplanowania wpisu. Czasem zdarza mi się tworzyć mapy na komputerze. Z darmowych programów polecam FreeMind. Jest jeszcze darmowa aplikacja on-line MindMeister i XMind. Jeśli zamierzasz tworzyć rozbudowane i zaawansowane mapy to polecam zakupienie iMindMap, który według mnie jest bezkonkurencyjny. Choć myślę, że powinien wystarczyć FreeMind. Najpierw jednak naucz się tworzyć mapy ręcznie.



TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA



Mapy Myśli - Wszystko co chciałbyś wiedzieć o mapach myśli.
http://www.youtube.com/watch?v=5Z86EN8Km5w

Mapy myśli w 10 krokach
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8BgkWIEeX-M[/video]

Tworzenie map myśli jest doskonałą metodą porządkowania własnego procesu uczenia się i zapamiętywania. W prezentacji Agaty Baj przedstawiono w jaki sposób można rozpocząć pracę z mapami myśli i jak krok po kroku osiągnąć zamierzony skutek.
Mapy myśli – Poznaj inny sposób notowania.


Wynikła dłuższa przerwa w aktualizacji bloga, jednak powstała ona z przyczyn ode mnie niezależnych. Czas, abym nadrobił, zobowiązuję się również do pisania minimum raz w tygodniu.

Dziś omówię, czym są oraz jak działają mapy myśli, także zapraszam do oglądania video lub czytania transkrypcji poniżej.

[yt]http://www.youtube.com/watch?v=5Z86EN8Km5w&list=UL[yt]

Trochę historii.

W roku 1970 bracia Buzan, Tony i Barry poświęcili się wspólnym badaniom na temat mind mappingu oraz jego upowszechnienia.

W 1972 roku ukończyli oni opracowywanie swojej techniki.

Uważają oni, że podczas linearnego notowania aktywna jest tylko logiczna połowa mózgu, co ma bezpośredni wpływ na ilość zapamiętywanych informacji, jeżeli dołożymy do notatek symbole, kolory, mówiąc krótko, jeżeli damy ponieść się wyobraźni, uaktywnia się również prawa półkula mózgowa odpowiedzialna za myślenie abstrakcyjne, takie połączenie umożliwia zwielokrotnienie zapamiętywanych informacji.

Sami uczeni nie przedstawili nigdy żadnych dowodów na prawdziwość ich tezy, jednak w 1981r Roger Sperry otrzymał nagrodę Nobla za swoje badania dotyczące specjalizacji półkul mózgowych, dowiódł on, że półkule mózgu mają przyporządkowane odmienne czynności, za które odpowiadają.

Tyle tytułem wstępu.

Tak więc mapa myśli jest to sposób notowania umożliwiający maksymalizację efektów.

Jakie są korzyści?

Po pierwsze czas, notowanie oraz późniejsze „czytanie” notatek zabiera nieporównywalnie mniej czasu od ich tradycyjnych odpowiedników, według Buzana jest to od 50 do 95% podczas notowania oraz 90% podczas czytania, więc jak widać, przebitka jest ogromna.

Dodatkowo zwiększa się kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wykorzystywanie obu półkul mózgowych tj. synergia rozwija dodatkowo mózg, zwiększając ilość połączeń nerwowych, wzrasta efektywność, a co najważniejsze informacje zostają w głowie na bardzo długi czas i to był główny cel przyświecający powstaniu map myśli, aby informacje były długo dostępne w pamięci, w porównaniu do nauki z notatek tradycyjnych po jakimś czasie w pamięci zostaje ok. jedynie 1% informacji, dlatego są one najmniej efektywna formą nauki.

Jakie jeszcze zastosowanie mają mapy myśli.

Mapy myśli nie muszą być stosowane jedynie do robienia notatek oraz nauki, są skutecznym narzędziem w biznesie, używa się ich podczas tzw. burzy mózgów, pozwalają znajdywać rozwiązanie problemów, pomagają utrwalać wiedzę, są pomocne w planowaniu spotkać oraz wystąpień publicznych, zastosowań jest naprawdę wiele.

Mapy myśli w przeciwieństwie do notatek tradycyjnych, są bardzo zindywidualizowane, po jakimś czasie każdy wyrabia sobie własny styl ich tworzenia, własny kod oraz symbole, między innymi dlatego są one tak skuteczne.

Dla niektórych ich minusem jest, to że odczytać może je tylko twórca, dla mnie osobiście nie jest to minus, w końcu notatki robię dla siebie.

Jak tworzyć mapy myśli.

Abyś mógł zacząć, tworzyć mapy myśli potrzebujesz:

Kredek, pisaków, długopisów, ołówków i dużej czystej kartki minimum A4 wesoły

Ma być kolorowo, uruchom swoją wyobraźnię.

Kartkę połóż dłuższym bokiem poziomo, w ten sposób zyskujesz więcej potrzebnego miejsca.

Wiele osób poleca minimalnie kartki formatu A3 jednak bez przesady, mapy myśli często są przestronne, zajmują dużą powierzchnię, jednak pamiętaj, aby były one czytelne, japoński minimalizm powinien być dla Ciebie przykładem podczas ich tworzenia, często osoby mniej doświadczone wypisują podczas ich tworzenia zbyt wiele niepotrzebnych informacji.

Możesz do ich tworzenia wykorzystywać również oprogramowanie komputerowe, sam korzystam z programu freemind, jest on multiplatformowy oraz oferuje dużą funkcjonalność.

Jest również kilka innych płatnych oraz darmowych rozwiązań jednak zalecam freemind.

Istnieją przeciwnicy tworzenia map myśli na komputerze, uważają oni, że nie oddziałują one tak samo, jak mapy tworzone ręcznie, jednak tworzy się je o wiele szybciej do tego nigdy nie zabraknie Ci podczas ich tworzenia miejsca.

Jeżeli masz tablet, to będzie najlepszy kompromis, tworzenie map w programie graficznym przy pomocy tabletu będzie zawierało w sobie domniemane plusy obu sposobów.

Osobiście nie zauważyłem, aby mapy tworzone w oprogramowaniu działały słabiej, sam jednak po prostu lubię tworzyć je ręcznie, mam wtedy możliwość większej personalizacji i dobrze się przy tym bawię.

Tak więc do dzieła, na środku kartki narysuj lub napisz dużymi literami motyw przewodni notatki, jeżeli np. robisz notatkę o rybach, narysuj rybę wesoły, pamiętaj o używaniu kolorów, od tego miejsca będziesz odprowadzał poszczególne odnogi.

Pamiętaj, aby linie nie były proste, mają przypominać macki ośmiornicy.

Na całej mapie staraj się używać symboli oraz obrazów, jeżeli nie jesteś w stanie zapisać czegoś za pomocą słów, to stwórz obrazek, pamiętaj, aby był to pierwszy obraz, jaki przyjdzie Ci do głowy i upewnij się, że w pełni go rozumiesz.

Słowa, które są najważniejsze, powinieneś silniej oznaczać,

Linie nie powinny być dłuższe niż słowa, 1 linia = 1 słowo.

Twórz obrazki i symbole wypełnione humorem, wyolbrzymiaj, im lepiej się bawisz podczas tworzenia mapy myśli, tym lepszy efekt uzyskasz.

Używaj liter różnych wielkości oraz kolorów.

Działaj szybko, nie zastanawiaj się nad tworzonymi obrazkami, Twój umysł podsunie Ci te najodpowiedniejsze, im dłużej będziesz się zastanawiał, tym gorszy efekt osiągniesz, Twoje myśli muszą swobodnie płynąć, jeżeli zaczniesz zastanawiać się czy zapisałeś coś dobrze, albo czy mogłeś zrobić, to lepiej skutecznie zahamujesz ten przepływ informacji.

Na sam koniec upewnij się czy w pełni rozumiesz swoją notatkę, w przeciwnym razie nie zrozumiesz jej, kiedy powrócisz do niej w przyszłości.

Poniżej znajduje się obrazek mapy, którą stworzyłem na potrzeby tego wpisu, powstała ona w oprogramowaniu freemind.

Zachęcam Cię do korzystania z mapy myśli, a szybko przekonasz się o ich wyższości nad tradycyjnym sposobem notowania.

W internecie znajdziesz wiele zdjęć gotowych map myśli, mnóstwo z nich przypomina małe dzieła sztuki, zapoznaj się z nimi, a znajdziesz dodatkową motywację, aby spróbować map myśli.

Na dziś to tyle, pozdrawiam i życzę Ci miłego dnia.

Wojciech Woźniak



TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA





TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ FILMY » DARMOWA REJESTRACJA




Mapy Myśli w praktyce, jak rysować mapy myśli
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ONzWAq0NVfE[/video]
W wideo zobaczysz w przyspieszonym tempie jak powstaje odręczna mapa myśli na podstawie kilkudziesięciu stron książki.
Cała zabawa polega na tym, że taką mapę zapamiętujesz na duuużo dłużej niż jakiekolwiek inne notatki. Dodatkowym atutem map myśli jest fakt, że powtórka i utrwalenie zmapowanej wiedzy jest błyskawiczna.


Jak Mapy Myśli w prosty sposób mogą pomóc Ci zrobić porządek w życiu?


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ FILMY » DARMOWA REJESTRACJA


_________________
Trivium i Szczepionka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » MAPY MYŚLI

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny