NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » RZĄD NADMUCHA ALKOMATY

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Rząd nadmucha alkomaty

  
TheAspartam
08.01.2014 10:46:06
poziom 6

Grupa: Administrator 

Posty: 1196 #1708434
Od: 2012-7-18
Od przyszłego roku każdy kierowca ma posiadać alkomat. Branża się cieszy, ale diabeł tkwi w szczegółach
Obrazek

Alkomaty, idziemy po was — w ramach najnowszej rządowej krucjaty przeciw pijanym kierowcom premier Donald Tusk zapowiedział wczoraj, że od początku przyszłego roku każdy samochód obowiązkowo będzie musiał być wyposażony w alkomat.

— Nie będzie obowiązku korzystania z alkomatu, ale obowiązek posiadania alkomatu, jak sądzimy, spowoduje radykalny wzrost korzystania z tego urządzenia prewencyjnie przez samych kierowców — powiedział premier.

Producenci i dystrybutorzy sprzętu mogą więc już otwierać szampana, ale doradzają ostrożność.

— To dla nas wszystkich dobra informacja, ale potrzebne są konkretne przepisy i normy dla alkomatów, bo bez tego zamiast skutecznej kontroli będziemy mieli chaos i wysyp urządzeń, które alkomatami będą tylko z nazwy, nie z funkcji — mówi Mikołaj Witczak, współwłaściciel poznańskiej firmy Speed-Up, jednego z największych w kraju hurtowych dystrybutorów alkomatów.

Speed-Up chwali się, że co roku sprzedaje kilkadziesiąt tysięcy alkomatów, głównie do dużych sieci elektromarketów. Serwisuje też ok. 20 tys. urządzeń — w 2012 r. miał z tego 8 mln zł przychodów i 1,6 mln zł zysku netto, co dało mu miejsce w pierwszej pięćdziesiątce wielkopolskich Gazel Biznesu. Tymczasem w kraju jest ok. 18 mln aut osobowych, biznes może więc skokowo urosnąć.

— Alkomaty sprzedają się teraz wszędzie, nawet w dyskontach. Trzeba jednak uważać na podróbki i zwyczajnie słaby jakościowo sprzęt z Chin, który nie spełnia żadnych norm. W Polsce poza tym żadnych norm nie ma — można wzorować się co najwyżej na rozwiązaniach francuskich, których nawet nie przetłumaczono — mówi Mikołaj Witczak.

Według niego, także europejskie regulacje w tej sprawie są dyskusyjne. We Francji przepisy dotyczące obowiązku posiadania alkomatu weszły w życie w połowie 2012 r. — początkowo za brak urządzenia miała grozić grzywna, ale ostatecznie się z tego wycofano.

— Zgodnie z tymi przepisami alkomaty powinny pokazywać promile tylko do granicy dopuszczalnej przez prawo — powyżej tego progu, niezależnie od zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, mają tylko alarmować kierowcę, że nie może prowadzić samochodu. Biorąc pod uwagę różnice w dopuszczalnych progach w różnych krajach to duże utrudnienie dla producentów, zresztą takich urządzeń nie ma na naszym rynku — mówi Mikołaj Witczak.

Sprzedawane w Polsce alkomaty najczęściej pochodzą z Chin, na wyższej półce silną pozycję mają też urządzenia produkowane w Korei Południowej. Jednorazowe urządzenia kosztują kilkanaście złotych, alkomaty wielokrotnego użytku — od 100 zł w górę. Na tym jednak wydatki kierowcy, który chce sprawdzić, czy jest na gazie, się nie kończą.

— Alkomat musi być serwisowany — i to często, w przypadku tańszych urządzeń raz na pół roku, w przypadku droższych co rok. Bez tego nie ma mowy o precyzyjnych pomiarach. Konieczne są więc też regulacje dotyczące ich serwisowania i tego, kto miałby się nim zajmować — mówi Mikołaj Witczak.
216

mln zł Tyle musieliby wydać Polacy, żeby wyposażyć wszystkie samochody osobowe w najtańsze jednorazowe alkomaty.
50-80

zł Tyle kosztuje kalibracja alkomatu, której co najmniej raz w roku trzeba poddawać urządzenia wielokrotnego użytku, kosztujące 100-500 zł.


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » RZĄD NADMUCHA ALKOMATY

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta